Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital w Koszalinie jak z obrazka. Będzie nowy oddział ratunkowy

Marzena Sutryk [email protected]
Tak ma wyglądać nowy oddział ratownictwa w koszalińskim szpitalu (w części z ciemnymi szybami ma być izba przyjęć).
Tak ma wyglądać nowy oddział ratownictwa w koszalińskim szpitalu (w części z ciemnymi szybami ma być izba przyjęć). Fot. Szpital Wojewódzki Koszalin
Koszaliński szpital ma zagwarantowane fundusze unijne na budowę nowego oddziału ratunkowego. Dyrektor szpitala podpisał umowę w tej sprawie. Od maja teren wokół szpitala będzie wielkim placem budowy.

Nowy oddział ratunkowy powstanie w dwukondygnacyjnym budynku, który ma być scalony łącznikiem z zakładem diagnostyki obrazowej. Dzięki temu pacjent nie będzie wywożony na zewnątrz budynku, gdy konieczne będą badania.

Całość, razem z wyposażeniem, ma kosztować prawie 22 mln złotych. Z tego większość ma pochodzić z funduszy unijnych. - Musimy tylko dołożyć około trzy miliony złotych z kredytu. Z tym nie będzie problemu - mówi dyrektor Andrzej Kondaszewski.
W tym tygodniu zostanie przygotowana dokumentacja, która będzie podstawą do ogłoszenia przetargu. - Zakładam, że jeszcze w maju ruszy budowa i na plac wjadą koparki - mówi dyrektor Kondaszewski. - Nowy oddział ma być oddany do użytku w przyszłym roku. W ramach tej inwestycji powstanie też nowy OIOM dla dorosłych.
Także w maju powinna ruszyć przy szpitalu planowana budowa ośrodka radioterapii. To ma być prywatna inwestycja spółki Euromedic Onkoterapia, która po 15 latach ma być przejęta przez Szpital Wojewódzki.

Na tym nie koniec. Jak już pisaliśmy, w tym roku rozpocznie się także duży remont w szpitalu, połączony z budową dwóch nowych obiektów (powstanie blok internistyczny i operacyjny). - Spodziewam się, że to będzie na przełomie czerwca i lipca - mówi Andrzej Kondaszewski. - Już teraz uprzedzam mieszkańców i pacjentów, że czeka nas trudny okres, bo teren wokół szpitala zamieni się w jeden wielki plac budowy. Niestety, ale czas remontów, budowy i przebudowy oznacza konieczność ograniczenia wjazdów. Nie da się jednocześnie prowadzić robót budowlanych i dopuścić takiego ruchu, jak zazwyczaj. Na teren szpitala nie będą mogły wjeżdżać prywatne auta, taksówki, także personel.

Nadal jednak nie jest rozstrzygnięty przetarg na wykonanie tej wartej dziesiątki milionów inwestycji (wstępnie szacowano, że wyniesie ok. 60 mln zł, z tego szpital miał dołożyć 20 procent, reszta z dofinansowania unijnego i z budżetu województwa). Z ofert, które wpłynęły w odpowiedzi na przetarg, wiadomo, że remont będzie kosztował znacznie mniej. - Ale chcemy negocjować z władzami województwa, abyśmy mogli wykorzystać całą przyznaną nam kwotę na dodatkowe prace remontowe - dodaje dyrektor szpitala.

A co do przetargu, to najtańsza oferta, opiewająca na ok. 37 mln zł, jak już pisaliśmy, należy do Konsorcjum: Wrobis Wrocław i Arkada Pracownia Projektowa Szczecin. I wszystko wskazuje, że ta firma będzie wykonawcą (kryterium ceny, po ocenie doświadczenia i kwalifikacji, jest bowiem decydujące). Z tym, że po otwarciu kopert, przedstawiciele firmy stwierdzili, że zmuszeni są podnieść koszt wykonania o ok. 800 tys. złotych. Na to nie zgodziła się dyrekcja szpitala. Co teraz? Konsorcjum może odwołać się od tej decyzji. Jeżeli tego nie zrobi, to 29 marca rozstrzygnięcie przetargu zostanie oficjalnie ogłoszone.
Dodajmy, że ten remont ma potrwać do połowy grudnia przyszłego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty