Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital Wojewódzki w Koszalinie zaprasza kobiety na bezpłatne badania

OPRAC.:
Joanna Boroń
Joanna Boroń
SWK
Październik to miesiąc profilaktyki raka piersi, ale Przychodnia Onkologiczna Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie, przy ul. Orlej 2, zaprasza panie na bezpłatne badania mammograficzne przez cały rok. Od 1 listopada z badań skorzystać może więcej osób - resort zdrowia zdecydował, że z bezpłatnych badań mammograficznych będą mogły korzystać kobiety od lat 45 do 74.

Szpitalna Przychodnia Onkologiczna w Koszalinie realizuje badania z wykorzystaniem nowoczesnego mammografu cyfrowego. Badanie nie jest bolesne, trwa chwilę, po wszystkim pacjentka otrzymuje płytę z opisem. Panie w wieku 50 – 69 lat z całego regionu mogą zgłosić się na badania bez skierowania. Jednocześnie przypominamy, że już wkrótce, bo od 1 listopada, na podstawie decyzji Ministra Zdrowia, granica wieku uprawnionych do mammografii bez skierowania zostanie przesunięta i wówczas z badań tych będą mogły korzystać panie w wieku 45 – 74 lata.
 
Jak się umówić na badania? Wystarczy zadzwonić do Przychodni pod numer: 94 346 00 18 albo 94 346 00 33, w godzinach 8 – 14, od poniedziałku do piątku i umówić się na dogodny termin, a następnie zabrać ze sobą dowód osobisty i wcześniejsze zdjęcia mammograficzne. - Z tym, że panie spoza dotychczasowej granicy wiekowej, które od 1 listopada także będą mogły zgłosić się na badania, prosimy o telefony w sprawie rejestracji po 1 listopada. Wówczas będzie można wprowadzić je do systemu zgodnie z nowymi wytycznymi – mówi Zofia Staszków, pielęgniarka koordynująca w Przychodni Onkologicznej.
 

Do końca sierpnia tego roku szpitalna Przychodnia Onkologiczna zrealizowała 1836 badań mammograficznych.

 
Do badań zachęca lek. med. Mariusz Kwiatkowski, Koordynator Oddziału Dziennego Chemioterapii w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie i Kierownik Przychodni Onkologicznej Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie. - Powinniśmy się badać, gdy czujemy się zdrowi — mówi Kierownik Przychodni Onkologicznej. - Wiele kobiet mammografii i innych badań nie robi, bo boi się, że te coś wykażą. Tymczasem im szybciej postawimy diagnozę, tym większa szansa, że szybciej wrócimy do normalnego życia. 
 
Lek. med. Mariusz Kwiatkowski przypomina też, że poza programem badań profilaktycznych, z mammografii, czy USG piersi można korzystać w sytuacji, gdy pacjentkę coś niepokoi, gdy wyczuje podczas samobadania zmiany w strukturze piersi, przebarwienia albo inne zmiany. - W takim przypadku lekarz powinien skierować pacjentkę na dodatkowe badania albo konsultacje u onkologa - dodaje.
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera