MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak rośnie S11 ze Szczecinka do Bobolic. Kiedy pojedziemy "eską"? [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Tak rośnie S11 ze Szczecinka do Bobolic. Kiedy pojedziemy "eską"?
Tak rośnie S11 ze Szczecinka do Bobolic. Kiedy pojedziemy "eską"? GDDKiA
Praktycznie wzdłuż całego odcinka drogi S11 ze Szczecinka do Bobolic trwają intensywne prace.

Jadąc drogą krajową nr 11 z Bobolic do Szczecinka uderza rozmach robót ziemnych, które prowadzą drogowcy. W zimie wycięto sporo drzew na trasie przebiegu drogi ekspresowej S11, która „idzie” praktycznie tuż obok „jedenastki”. Inaczej niż w wypadku gotowego od jesieni zeszłego roku odcinka S11 z Bobolic do Koszalina, który wytyczono nową trasą.

Na południe od Bobolic kierowcy mogą więc obserwować postęp prac – odhumusowanie, sypanie nasypów, rozbiórki budynków, czy też przekładanie gazociągu, który kolidował z inwestycją. Miejscami trudno rozpoznać okolice, tak bardzo zmienił się krajobraz. Najbardziej widowiskowy etap prac trwa w samym Szczecinku, gdzie budowany jest węzeł drogowy.

- Na odcinku 24,5 kilometra prowadzone są roboty ziemne, zakres prac będzie stopniowo rozszerzany, S11 do Szczecinka pojedziemy w 2026 roku – informuje Mateusz Grzeszczuk, rzecznik prasowy oddziału Generalnej dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Szczecinie.

Przypomnijmy, że przetarg na budowę drogi S11 ze Szczecinka do Bobolic wygrała firma Intercor z Zawiercia w lecie zeszłego roku. Inwestycja pochłonie 1,107 miliarda złotych. Zadnie jest realizowane w formule „optymalizuj i buduj”. Ekspresówka dojdzie do Szczecinka nieco na północ od obecnego ronda, którym zaczyna się gotowa od 2019 roku obwodnica miasta w ciągu S11. W sumie powstanie tu 18 wiaduktów, dwie estakady, cztery mosty i trzy przejścia dla zwierząt. Do tego wspomniane obszary chronione, jeziora i bardzo trudne warunki geologiczne wymagające m.in. wielkich prac przy wymianie gruntów.

To ostatni odcinek realizacyjny S11 w województwie zachodniopomorskim. Fragment S11 od Koszalina do Bobolic jest przejezdny od września 2023. Wspólny odcinek S6 i S11 od Kołobrzegu do Koszalina funkcjonuje już kilka lat, podobnie jak obwodnica Szczecinka. Gorzej na południe od tego miasta, choć i tam GDDKiA rozstrzygnęła niedawno przetarg na budowę obwodnicy Obornik (na wysokości Poznania od lat jest już zachodnia obwodnica). Pozostałe wielkopolskie odcinki S11 są na różnych etapach prac przygotowawczych (np. fragment od Piły do Ujścia ma wydaną decyzję środowiskową, od której wpłynęło kilka odwołań).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński