Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Terra walczy z Kronospanem w sądzie

(r)
Szczecinecki Kronospan produkuje płyty MDF z rozwłóknionego drewna – bali dosłownie mielonych w potężnych urządzeniach.
Szczecinecki Kronospan produkuje płyty MDF z rozwłóknionego drewna – bali dosłownie mielonych w potężnych urządzeniach. Rajmund Wełnic
Po bez mała 4 latach sądowych bojów kwestia tego, czy szczecinecki Kronospan powinien mieć pozwolenie zintegrowane m.in. na instalacje do rozwłókniania drewna, wróciła do punktu wyjścia.

Ubiegłotygodniowe nieprawomocne orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie uchyliło postanowienie wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska, który uznał, iż nie rozpocznie procedury wstrzymania linii do rozwłókniania drewna w zakładach Kronospan - poinformowali na piątkowej konferencji prasowej działacze stowarzyszenia Terra.

Dokładnie chodzi o instalacje do rozwłókniania drewna i klejenie płyt drewnopochodnych w fabryce w Szczecinku. Terra już w roku 2010 domagała się wstrzymania użytkowania tych instalacji twierdząc, że powinny one mieć pozwolenie zintegrowane. Szef WIOŚ wtedy tego stanowiska nie podzielił, podobnie, jak Generalny Inspektor Ochrony Środowiska. Wtedy ekolodzy skierowali skargę do warszawskiego WSA, a ten ją oddalił. Stowarzyszenie jednak nie dało za wygraną i odwołało się do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który z kolei polecił WSA skargą zająć się raz jeszcze.

Wszystko to trwało lata, wreszcie 24 stycznia tego roku sąd uchylił postanowienia WIOŚ i GIOŚ. - Trudno powiedzieć, czym w razie uprawomocnienia się orzeczenia WSA zakończy się postępowanie - pełnomocnik Terry mecenas Filip Sztukiel przypomniał, że sąd administracyjny nie rozpatruje kwestii merytorycznych, tylko sprawdza, czy dochowano formalnych procedur postępowania. - Naszym zdaniem inspektor musi jednak jeszcze raz zbadać, czy zakład powinien uzyskać pozwolenia zintegrowane na te instalacje, bo naszym zdaniem są one wymagane.

- Terra żądała od nas wszczęcia procedury wstrzymania działalności instalacji Kronospanu, a tego nie mogliśmy zrobić na wniosek tylko np. w wyniku naszej kontroli - Andrzej Miluch, szef WIOŚ w Szczecinie, wyjaśnia, że on sam żadnych pozwoleń zintegrowanych nie wydaje. Kiedyś robił to wojewoda, obecnie marszałek województwa. Inspektor pamięta, iż Kronospan i służby marszałka miały opinie Ministerstwa Środowiska, iż instalacje do rozwłókniania drewna pozwolenia zintegrowanego nie wymagają. Dodaje też, że wyroku WSA jeszcze nie zna, ale na pewno się z nim zapozna i poczeka na pisemne uzasadnienie. Od tego uzależnia podjęcie dalszych decyzji.

- W każdym aspekcie swojej działalności spółki Kronospan przestrzegają wymogów stawianych przez prawo - mówi Sylwia Pawlina, rzeczniczka prasowa Kronospanu. - Zakłady działają również zgodnie z warunkami określonymi w rozporządzeniu Ministra Środowiska. I te zakłady, które powinny posiadać pozwolenia zintegrowane, mają je.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!