Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To archeologiczna perła. W Kamieniu Pomorskim znaleźli średniowieczną muszlę św. Jakuba [ZDJĘCIA]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Odkrywca i artefakt. - W imieniu Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej chciałbym podziękować panu Adrianowi Jacuniakowi za odkrycie tak cennego i wyjątkowego dla naszego miasta zabytku - mówi Grzegorz Kurka, dyrektor MHZK.
Odkrywca i artefakt. - W imieniu Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej chciałbym podziękować panu Adrianowi Jacuniakowi za odkrycie tak cennego i wyjątkowego dla naszego miasta zabytku - mówi Grzegorz Kurka, dyrektor MHZK. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej
To pamiątka pielgrzyma sprzed kilkuset lat i drugie tego typu odkrycie na Pomorzu Zachodnim. Została odnaleziona w Kamieniu Pomorskim. Dowodzi, że przez Pomorze wędrowali w średniowieczu pielgrzymi do grobu św. Jakuba.

Do odkrycia doszło w czasie prac przy ulicy Wilków Morskich.

- Pan Adrian Jacuniak ze Stowarzyszenia im. Św. Korduli natrafił na średniowieczną (XIII-XV wiek) muszlę św. Jakuba z Santiago de Compostela. Zabytek odkryty został na głębokości ok. 60 cm od obecnego poziomu ulicy. Prawdopodobnie umieszczony był pierwotnie w metalowej skrzynce, która niestety uległa zniszczeniu - mówi Grzegorz Kurka, dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. - Muszla ma kształt wydłużonego wachlarza z charakterystycznymi rowkami zbiegającymi się u nasady - mają one symbolizować drogi, które ze wszystkich stron zmierzają w kierunku Composteli w Hiszpanii.

Muszla o wymiarach 12 cm na 12 cm, ma na powierzchni widoczne 3 intencjonalnie wykonane otwory. Służyły one do przeciągania przez nie rzemienia, który pierwotnie mocowany był do kapelusza, płaszcza lub sakiewki pielgrzyma powracającego z Santiago de Composteli, gdzie wg przekazów historycznych znajduje się grób św. Jakuba Apostoła Większego. Artefakt jest bardzo kruchy, ma liczne pęknięcia, dlatego też poddany zostanie konserwacji. Po niej zostanie wyeksponowany w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

Do kogo należała muszla?

- Czy muszla odkryta w naszym mieście mogła należeć do pielgrzyma z Kamienia? Tego niestety nie wiemy. Oczywiście istnieje takie prawdopodobieństwo. Jednak okoliczności odkrycia muszli nie ułatwiają nam tego zadania. Być może była pamiątką przechowywaną z pokolenia na pokolenie, a może kolekcjonerską atrakcją - uważa Grzegorz Kurka. - Pozostają nam jedynie domysły. Niestety nie znamy z przekazów historycznych żadnej informacji o odbytej w średniowieczu pielgrzymce przez mieszkańca miasta, które to na pewno miały miejsce.

Karkołomna wyprawa

Na pielgrzymki do Santiago de Composteli z naszej części Europy w średniowieczu było stać nielicznych, przede wszystkim rycerzy i możnowładców. Taka podróż trwała wiele miesięcy. Były one również niebezpieczne, dlatego też należało mieć ze sobą list żelazny z parafii, ostemplowany pieczęcią biskupa.

Z terenu kraju znanych jest jedynie 8 takich eksponatów. Wśród nich muszla odkryta podczas badań archeologicznych na cmentarzysku na Ostrowie Lednickim koło Gniezna, Starym Mieście w Elblągu, Kołobrzegu, we Wrocławiu odkryta na Nowym Targu, Lublinie, Raciborzu i Cieszynie

Szlaki w zasadzie przestały istnieć na początku XVI wieku wraz z wprowadzeniem reformacji i późniejszym niszczącym Europę okresem wojny 30-letniej (1618-1648). Reaktywowano je dopiero w 1987 roku, jako pierwszy europejski szlak kulturowy.

W 2017 roku utworzono Pomorską Drogę św. Jakuba, która prowadzi od Kretyngii na Litwie aż po Rostok w Niemczech, szlak przechodzi również przez Kamień Pomorski.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: To archeologiczna perła. W Kamieniu Pomorskim znaleźli średniowieczną muszlę św. Jakuba [ZDJĘCIA] - Głos Szczeciński