Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tradycyjne zdjęcia RTG idą w niepamięć

Ilona Stec [email protected]
Zdrowie W Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej w Koszalinie tradycyjne zdjęcia RTG zostały zastąpione przez komputerowe płyty, na których rejestrowane są teraz wyniki badań.

Placówka uruchomiła system pośredniej radiografii cyfrowej. A to oznacza, że pacjenci poddawani badaniom RTG są narażeni na mniejszą dawkę promieni, a lekarze mają szybszy i łatwiejszy dostęp do wyników badań.

Pracownia rentgenowska w WSPL to świeżo wyremontowane przestronne wnętrze wyposażone w specjalne łóżko i system komputerowy do wykonywania zdjęć RTG w technice cyfrowej . Za jego pośrednictwem uzyskany w trakcie badania obraz przesyłany jest do gabinetu lekarskiego i poddawany opisowi. Dostęp do wyników specjaliści mają w ciągu kilkunastu minut. W przypadku nagłych urazów zdjęcie wykonane techniką cyfrową dostępne jest błyskawicznie. Każdy lekarz ze swego gabinetu może je sobie obejrzeć przy pomocy komputera.

Wyniki badań RTG archiwizowane są w systemie komputerowym przychodni i zawsze można, w razie potrzeby, do nich sięgnąć. Radiologia cyfrowa ma też, jak przekonują specjaliści, wiele innych zalet. W trakcie badania RTG wykonywanego metodą cyfrową pacjenci otrzymują aż o połowę mniejszą dawkę promieni, niż w trakcie zwykłego badania.

Obraz uzyskiwany tą metodą jest lepszej jakości, bardziej wyraźny niż utrwalany w sposób tradycyjny, na kliszy. Jeśli jakiś szczegół jest niewyraźny albo lekarz chciałby dokładniej mu się przyjrzeć, nie trzeba powtarzać badania i ponownie prześwietlać pacjenta. Wystarczy poddać obraz odpowiedniej obróbce lub skorzystać ze specjalnej "lupy", w którą system jest wyposażony.

- Informatyzację przychodni zaczęliśmy w 2007 roku - przypomniał na wczorajszym spotkaniu poświę-conym prezentacji nowego systemu kierownik WSPL Marek Rusiecki. Placówka została wyposażona w zestawy komputerowe, włączyła się do Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia, w 2010 roku wprowadzono w niej podpis elektroniczny. - Wdrożenie systemu pośredniej radiografii cyfrowej jest kolejnym etapem cyfryzacji naszej przychodni. Obecnie jesteśmy już przygotowani do prowadzenia dokumentacji medycznej w wersji elektronicznej. Od 1 sierpnia 2014 roku wszystkie placówki ochrony zdrowia będą miały ustawowy obowiązek prowadzenia Elektronicznej Dokumentacji Medycznej - mówi Marek Rusiecki.

Zainstalowany w WSPL system kosztował 340 tys. złotych. 300 tysięcy wyłożyło Ministerstwo Obrony Narodowej. Pozostałe 40 tysięcy placówka dołożyła z własnych funduszy. Podobne systemy działają już m.in. w koszalińskim Szpitalu Wojewódzkim i NZOZ "Diagnostica".

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!