Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwają manewry NATO. Pomorze jak arena wielkiej bitwy [zdjęcia, infografika]

red
W naszym regionie ćwiczą tysiące żołnierzy z kilkunastu krajów NATO. W powietrzu, na wodzie i na lądzie trwają wielkie manewry.
W naszym regionie ćwiczą tysiące żołnierzy z kilkunastu krajów NATO. W powietrzu, na wodzie i na lądzie trwają wielkie manewry.
W naszym regionie ćwiczą tysiące żołnierzy z kilkunastu krajów NATO. W powietrzu, na wodzie i na lądzie trwają wielkie manewry.

Sojusznicy w Drawsku

W poniedziałek, na poligonie w Drawsku Pomorskim rozpoczęły się sojusznicze ćwiczenia "SABER STRIKE - 15" z udziałem żołnierzy z Polski, Danii, Niemiec i USA. Szkolenie potrwa do 19 czerwca.

Flota na Bałtyku

W poniedziałek rozpoczęła się też faza morska ćwiczenia BALTOPS 2015. W manewrach bierze udział 5 tysięcy żołnierzy z 17 państw.

Mapa ćwiczeń

Choć ćwiczenia BALTOPS 2015 i SABER STRIKE 15 rozgrywają się głównie w Polsce, niektóre jednostki lotnicze biorące udział w manewrach ulokowane są w Niemczech i w Anglii.

Niemiecki oddział zwiadowczy ćwiczący na Litwie

SABER STRIKE 15 rozgrywają się równolegle na poligonach 4 państw gospodarzy: Estonii, Litwy, Łotwy oraz Polski.

Na drawskim poligonie w ćwiczeniu uczestniczą żołnierze z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, wchodzącej w skład 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, artylerzyści i piechota zmechanizowana z Niemiec oraz czołgiści z Danii i USA. Oganizatorem jest Dowództwo Amerykańskich Wojsk Lądowych w Europie (USAREUR).

Tematem ćwiczenia będzie prowadzenie międzynarodowej operacji lądowej w krajach nadbałtyckich, z użyciem sił i środków wojsk lądowych, sił powietrznych oraz piechoty morskiej państw NATO i partnerskich na mocy artykułu V Traktatu Waszyngtońskiego. Głównym celem będzie zgrywanie pododdziałów do walki w operacji sojuszniczej.

Polskie jednostki

Na poligonie w Drawsku od 5 do 20 czerwca szkolić się będzie ponad 2100 żołnierzy z Danii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych oraz Polski. Trzon polskiego komponentu stanowią żołnierze z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej (15BZ), wyposażeni w czołgi T-72, bojowe wozy piechoty BWP-1, moździerze 120 mm oraz wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike.

Haubice PzH2000

Środa była przeznaczona dla artylerii - swoje umiejętności doskonalili niemieccy artylerzyści - 155 milimetrowe haubice PzH2000 oraz wyrzutnie rakiet M270 MLRS. Szkoliły się amerykańskie obsługi samobieżnych 120 milimetrowych moździerzy na bazie transportera M - 113.

Wyrzutnie rakiet M270 MLRS

Ze względu na suszę zabrakło finału - zaplanowanego strzelania bojowego. Las na poligonie mógłby się zająć ogniem.

Na niebie "królowały" F - 16 oraz Bezzałogowe Statki Powietrzne. Wszyscy - Polacy, Niemcy, Amerykanie i Duńczycy "zaklinają" niebo i oczekują deszczu, który pozwoli "sfinalizować" szkolenie -bojowe strzelania.

Leopard 2A5+

W czwartkowe przedpołudnie odbyło się w Drawsku szkolenie pododdziałów pancernych. Duńskie czołgi Leopard 2A5 z batalionu czołgów Pułku Dragonów "nękały"polskie jednostki nacierające czołgami T-72 oraz oddziałami zmechanizowanymi na BWP-1.

M1A2 SEP V2 Abrams

W czasie kiedy Duńczycy się bronią a Polacy nacierają, amerykańskie M1 Abrams z Grupy Bojowej 1 Brygady Pancernej 3 Dywizji Piechoty USA, ćwiczyły przenikanie przez ugrupowanie przeciwnika. Niemieckie pododdziały zmechanizowane - natarcie i przełamanie obrony przeciwnika.

Susza na poligonie w Drawsku

- Wszystkich ćwiczących łączy bardzo wysoka temperatura i wszechobecny poligonowy kurz i pył - mówi Por. Patrick Benevento, Dowódca plutonu czołgów USA . - Jeżeli chodzi o maskowanie, należy powiedzieć, że jest idealne - cały ćwiczący sprzęt pokryty jest poligonowym pyłem i rzeczywiście idealnie komponuje się z otoczeniem.

O jego obecności świadczą tylko potężne "ogony" kurzu w czasie natarcia i przemieszczania. Oczywiście, swoje zadania realizują artylerzyści, którzy wspierają nacierające i broniące się wojska swoim ogniem.

Potęga na morzu

Scenariusz BALTOPS 2015 zakłada międzynarodową interwencję pod auspicjami ONZ, której częścią jest utworzenie strefy bezpieczeństwa niedostępnej dla żeglugi. Ale jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej, manewry nie ograniczają się tylko do Morza Bałtyckiego i jednostek Marynarki Wojennej. Wezmą w nich również udział Siły Powietrzne i Wojska Lądowe państw NATO i państw stowarzyszonych z paktem.

Bombowiec B-52

W planach są też strzelania na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce i operacja desantowa na plażach w okolicach uzdrowiska. Równolegle marynarze wprowadzą blokadę morską i przećwiczą, jak to określono, "wymuszanie pokoju", przeciwdziałanie aktom piractwa i terroryzmu. Również przeszkolą się w niedopuszczaniu do desantu sił przeciwnika. Wojska wspierać będą między innymi bombowce strategiczne B-52.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!