Turystyka, logistyka i reklama: 10. szkoła w Rankingu Techników Perspektyw

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Szkoła ma do dyspozycji własny hotelik
Szkoła ma do dyspozycji własny hotelik Andrzej Szkocki
Technikum Organizacji i Zarządzania w Szczecinie to jedna z najlepszych szkół w Polsce. W ostatnim Rankingu Techników według miesięcznika Perspektywy zajęła 10. miejsce. W naszym województwie jest najlepsza. To zasługa ciekawych specjalizacji i szybkiego reagowania na trendy na rynku pracy.

Szkoła proponuje 5 specjalności. Zajęcia prowadzone są w bogato wyposażonych w środki dydaktyczne i audiowizualne salach lekcyjnych oraz pracowniach specjalistycznych, przy wykorzystaniu aktualnie obowiązujących programów finansowo-księgowych.

Technik ekonomista bierze udział w rozwiązywaniu problemów ekonomicznych, może uczestniczyć w zarządzaniu, planowaniu, organizowaniu, motywowaniu oraz kontroli. Szczegółowe cele jego pracy są bardzo ściśle związane z konkretnym stanowiskiem i zakładem pracy, w którym jest zatrudniony. Do podstawowych zadań wykonywanych przez technika ekonomistę należy m.in.: zarządzanie zasobami rzeczowymi, finansowymi i ludzkimi oraz różne formy działań marketingowych, obliczanie, interpretacja miar statystycznych oraz przetwarzanie wyników, sporządzanie typowych dokumentów i sprawozdań dotyczących funkcjonowania przedsiębiorstw, produkcji, sprzedaży i usług, posługiwanie się technicznymi środkami biurowymi, ewidencja i analiza operacji gospodarczych, prowadzenie i rozliczenie finansowe z budżetem, Urzędem Skarbowym, instytucjami ubezpieczeniowymi, bankami i innymi jednostkami organizacyjnymi, prowadzenie korespondencji w sprawach osobowych, finansowych i handlowych, sporządzanie planów działania jednostki organizacyjnej, obliczanie wskaźników efektywności działalności jednostki organizacyjnej, organizowanie procesów logistycznych w jednostce organizacyjnej.

Druga specjalizacja to technik logistyk. To specjalista w dziedzinie zaopatrzenia, dystrybucji, ekonomii, komunikacji i transportu. Jego zadaniem jest dostarczyć właściwy towar klientowi w zamówionej przez niego ilości i w jak najkorzystniejszej cenie, w czasie do zaakceptowania przez obydwie strony. Logistyk zajmuje się więc zarządzaniem procesem planowania, zaopatrzenia i przepływu towarów od producenta do konsumenta, obsługuje i zarządza magazynami i dostawą towarów oraz realizuje procesy transportowe i spedycyjne.

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej wzrosło zapotrzebowanie na absolwentów, którzy posiadają znajomość logistyki, czyli potrafią podnosić konkurencyjność i efektywność funkcjonowania przedsiębiorstw.

Kolejną specjalizacją jest technik hotelarstwa. Zawody w grupie hotelarskiej są ważne i poszukiwane na turystycznym rynku pracy. Fachowcy potrzebni są szczególnie na statkach i promach pasażerskich, w hotelach, pensjonatach, ośrodkach wypoczynkowych, głównie w miejscowościach górskich, nadmorskich i uzdrowiskowych, gdzie występują potrzeby związane z obsługą gości.

Absolwent tego kierunku znajdzie pracę wszędzie tam, gdzie świadczy się usługi noclegowo- -żywieniowe (minimum śniadanie), tam, gdzie znajdują się takie stanowiska, jak: recepcja, restauracja, pokoje hotelowe. Pracę znajdzie np. w: zakładach hotelarskich, ośrodkach wypoczynkowych, zakładach uzdrowiskowych, pensjonatach, zajazdach, gościńcach, schroniskach, kwaterach prywatnych, a także w bazach ruchomych: promowej, żeglugowej, kolejowej, lotniczej, w hotelach, seatelach, flaytelach i innych instytucjach posiadających bazę noclegową.

Technik organizacji turystyki - to zawód stworzony dla ludzi kochających piękno świata i odkrywania nowych miejsc, pragnących spełniać marzenia swoje i innych o podróżach. Do zadań technika organizacji turystyki należy kompleksowa obsługa klienta w zakresie przyjmowania zleceń, planowania, programowania i kalkulowania kosztów imprez turystycznych, czuwania nad prawidłową realizacją zamawianych usług, udzielania informacji o atrakcjach turystycznych oraz dbania o prawidłowy wizerunek przedsiębiorstwa.

Województwo zachodniopomorskie ze swoim atrakcyjnym położeniem i posiadanymi walorami turystycznymi jest określane jako region o dużym potencjale turystycznym. Turystyka jest szansą jego rozwoju pod warunkiem posiadania kadry turystycznej o odpowiednich kwalifikacjach.

Zawód technika reklamy łączy wiedzę ekonomiczną, organizacyjną, plastyczną, psychologiczną, a także lingwistyczną, zatem tak szeroki zakres wiedzy i umiejętności umożliwia absolwentom pozyskanie ciekawej, kreatywnej, a co najważniejsze - sprawiającej przyjemność pracy.

Rynek reklamy w Polsce wciąż jest w fazie rozwoju i zarówno nowo powstające jak i już istniejące firmy zainteresowane są zatrudnieniem specjalistów od spraw marketingu i reklamy.

Po ukończeniu nauki do zawodu i zdaniu obu kwalifikacji, absolwent otrzymuje dokument potwierdzający jego kwalifikacje zawodowe i może podjąć pracę w pełnoprofilowych i specjalistycznych agencjach reklamowych jako: agent reklamowy - pracownik działu obsługi klienta, pracownik zespołu do spraw obsługi zlecenia- account manager, pracownik działu kreatywnego, autor tekstów i sloganów- copywriter, projektant grafiki- art designer, pracownik działu produkcyjnego.

Szczepienia w szkołach wciąż za mało popularne

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie