Ubezpieczenia samochodu na lato i lata!

Materiał informacyjny mubi.pl

Lato to czas wakacyjnych wyjazdów. Wiele osób decyduje się na podróż własnym samochodem, co jest znakomitym pretekstem do przyjrzenia się ubezpieczeniom komunikacyjnym. Jedno z nich jest obowiązkowe, a pozostałe trzy mogą być przydatne w razie niespodziewanych zdarzeń.

W artykule tym zajmiemy się czterema najważniejszymi ubezpieczeniami komunikacyjnymi. Przedstawimy, jaką ochronę oferują i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze, co może mieć kluczowe znaczenie w razie powstania szkody oraz ubiegania się o odszkodowanie.

Najpierw obowiązki!

Dokumentem, który wskazuje zasady działania obowiązkowych ubezpieczeń, jest ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. To w niej znajdziemy informacje o OC samochodów, które formalnie nazywane jest ubezpieczeniem OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, ponieważ chroni nie tylko właściciela pojazdu, ale każdą osobę, która używa danego pojazdu – na przykład go pożyczyła czy wynajęła.

Przede wszystkim ze względu na konieczność posiadania OC, jego zasady są takie same bez względu, u którego ubezpieczyciela je kupimy. Wniosek? Szukamy najtańszego OC, ponieważ warunki ochrony ma zawsze takie same – pomocne informacje w tej kwestii znajdziesz na https://mubi.pl/najtansze-oc/.

Kogo chroni OC pojazdu? W pierwszym odruchu odpowiemy automatycznie, że sprawcę kolizji lub wypadku przed płaceniem za szkody z własnej kieszeni. Tak, ale dzięki obowiązkowemu OC również poszkodowani otrzymują szybko odszkodowanie – przepisy wskazują na 30 dni.

Pamiętajmy również, że brak OC pojazdu jest karany. Wysokość opłaty ustalana jest na podstawie pensji minimalnej w danym roku. Dla właścicieli samochodów osobowych opłata z UFG za brak OC wynosi od 1 720 zł do 8 600 zł.

A co z tym AC?

Ubezpieczenie autocasco jest dobrowolne, więc jego warunki zależą od oferty konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Zazwyczaj firmy oferują AC All risks i AC Mini, które różnią się zakresem ochrony. Co to w praktyce oznacza?

AC All risk zapewnia wsparcie w przypadku uszkodzenia, zniszczenia i kradzieży pojazdu we wszystkich zdarzeniach, które nie zostały ujęte w wyłączeniach odpowiedzialności. Z kolei AC Mini to ochrona w przypadku konkretnych zdarzeń. Zazwyczaj jest to szkoda całkowita, mogą być żywioły, a więc zjawiska przyrody jak grad czy wichura, a także kradzież. Warunki ustalają ubezpieczyciele – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Zakup ubezpieczenie AC ograniczony jest do samochodów o określonym wieku. Większość ubezpieczycieli górny wiek pojazdu określa na 10-12 lat, choć w przypadku AC Mini może to być i 16 lat – wszystko zależy od strategii danej firmy. Na co zwrócić uwagę przy wyborze AC?

Z pewnością wybierając AC, powinniśmy przyjrzeć się warunkom ubezpieczenia, a w szczególności wysokości i rodzajowi sumy ubezpieczenia, sposobie likwidacji szkody, franszyzom (udział własny, minimalna wartość szkody) oraz zakresowi terytorialnemu ubezpieczenia – przy wyjeździe za granicę musi ono obejmować także inne kraje.

Pomoc na drodze, czyli assistance

To ubezpieczenie może okazać się szczególnie przydatne podczas wakacyjnej podróży samochodem. Dzięki niemu w razie awarii auta, jego uszkodzeniu lub kradzieży otrzymamy wsparcie ubezpieczyciela w postaci różnego rodzaju usług. Ich liczba i warunki zależą od wybranego wariantu assistance – zazwyczaj ubezpieczyciele oferują od 3 do 5 opcji ochrony.

Najpopularniejsze usługi assistance to:

  • holowanie pojazdu do najbliższego warsztatu lub na określoną odległość,

  • wymiana koła na miejscu zdarzenia,

  • samochód zastępczy,

  • opłacenie noclegu,

  • transport kierowcy i pasażerów z miejsca zdarzenia,

  • dowiezienie paliwa,

  • naładowanie akumulatora,

  • opieka nad dziećmi,

  • opieka nad zwierzętami,

  • pomoc informacyjna.

Powyżej przedstawiliśmy przykładowe usług. Opis ich działania znajdziemy w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Zawsze warto zapoznać się z tym dokumentem, który przygotowuje każdy ubezpieczyciel.

Ubezpieczenie assistance jako jedno z nielicznych można kupić na krótszy czas niż na rok. Wybrani ubezpieczyciele oferuję assistance krótkoterminowe, które ma ograniczony okres działania do 7, 14 lub 30 dni.

NNW, na wszelki wypadek!

W razie wypadku może dojść do poważnego uszczerbku na zdrowiu, a nawet śmierci osób biorących w nim udział. Ubezpieczenie NNW, czyli następstw nieszczęśliwych wypadków, pozwoli w takiej sytuacji na otrzymanie odszkodowania. Od czego będzie zależeć wysokość wypłaconej przez ubezpieczyciela kwoty?

W OWU ubezpieczyciele zamieszczają tabele, w których znajdziemy wymienione różne uszczerbki na zdrowiu oraz przypisane im procent, które wskazują jaka część sumy ubezpieczenia zostanie wypłacona za dany uszczerbek. 

Więcej na temat ubezpieczeń komunikacyjnych znajdziesz na https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/. Pamiętajmy, że statystyki Policji wskazują, że to w miesiącach letnich dochodzi do największej liczby wypadków. Jedźmy więc bezpiecznie i z głową na wyczekiwane wczasy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński