MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uczennice "plastyka" podbiły Zakopane

IRENA BOGUSZEWSKA [email protected]
Ewelina Rynkiewicz, Anna Szwedowicz, Anita Niesiołowska i Agnieszka Żal (od prawej) prezentują statuetki, jakie otrzymały na Triennale w Zakopanem za zajęcie wysokich miejsc. Statuetki wykonane zostały ręcznie przez uczniów i nauczycieli tamtejszego Zespołu Szkół Plastycznych i dlatego każda jest inna.
Ewelina Rynkiewicz, Anna Szwedowicz, Anita Niesiołowska i Agnieszka Żal (od prawej) prezentują statuetki, jakie otrzymały na Triennale w Zakopanem za zajęcie wysokich miejsc. Statuetki wykonane zostały ręcznie przez uczniów i nauczycieli tamtejszego Zespołu Szkół Plastycznych i dlatego każda jest inna. Fot. Radosław Brzostek
Anna Szwedowicz z Koszalina zdobyła Grand Prix pierwszego międzynarodowego konkursu rysunku w Zakopanem. To nie jedyny sukces.

W Zakopanem rozstrzygnięte zostało właśnie I Młodzieżowe Międzynarodowe Triennele Rysunku Zakopane 2008, zorganizowane przez tamtejszy Zespół Szkół Plastycznych im. A. Kenara oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ciekawe odkrycie

Wpłynęło na nie 3.528 prac z 32 krajów świata. Oprócz uczestników z Polski i państw sąsiadujących z nią, wzięli w nim udział także młodzi ludzie m.in. z Chin, Sri Lanki, Indonezji, Turcji, Nepalu, Kanady, Egiptu i Nowej Zelandii. - Bardzo ciekawym odkryciem triennale są prace z Zespołu Szkół Plastycznych im. Władysława Hasiora w Koszalinie - podsumował konkurs Zygmunt Januszewski, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, przewodniczący jury. - Wyróżniają się dojrzałością i poszukiwaniem nowego rozumienia rysunku, dotykają jego specyfiki, czyli kreski, czytelności idei, autentyzmu oraz dużego potencjału energetycznego.

Jury wybrało kompozycję Anny Szwedowicz "W trójkącie" do Grand Prix. Jest to rysunek na tradycyjnym malarskim płótnie, na którym iluzję przestrzeni wyczarowują kreski misternie haftowane nitką.

Dziewczyny na medal

Wielki sukces odniosła nie tylko Anna Szwedowicz. Ewelina Rynkiewicz zajęła pierwsze miejsce w kategorii 16 - 18 lat, a Paulina Drobińska - takie samo miejsce w kategorii 19 - 20 lat. Anita Niesiołowska otrzymała specjalne wyróżnienie od przewodniczącego jury. Wszystkie wykonały swoje prace pod kierunkiem nauczycielki Marii Karpińskiej, a Agnieszka Żal, kolejna wyróżniona na tym konkursie - pod kierunkiem Ewy Miśkiewicz-Żebrowskiej. - Dla mnie już wielkim wyróżnieniem było to, że spośród 178 prac wybranych z 3,5 tysiąca przez jury, aż sześć wykonały nasze uczennice. A tymczasem nasze dziewczyny zgarnęły wszystkie najwyższe nagrody - cieszy się Marzena Jeremak, dyrektorka ZSP w Koszalinie. - Wszystkie nagrodzone prace zostały w Zakopanem i stanowią własność tamtejszej szkoły. Będą prezentowane na wystawach w całej Polsce. Postaram się tę wystawę ściągnąć też do nas.

Sejsmograf duszy

A co to były za prace? - Moim ulubionym materiałem jest tkanina - mówi Anna Szwedowicz, uczennica III klasy, która za rok będzie zdawać maturę. Potem zamierza studiować projektowanie odzieży. - Dlatego swój rysunek wykonałam na materiale.
- Ja pracowałam nad tematem "Sejsmograf", dawał bardzo duże możliwości. Wcale nie myślałam o wygraniu ani o nagrodach. Wybrałam sejsmograf duszy, aby pokazać co czuję - zdradza Aneta Niesiołowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!