Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Koszalina i ich filmowy projekt o Powstańcach Warszawskich [ZDJĘCIA]

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
Praca konkursowa polegała na przygotowaniu filmowego zwiastuna wybranej książki, tak, by zachęcić do jej przeczytania. Film jest samodzielną produkcją uczniów, do której zaprosili swoich kolegów i koleżanki z ZS nr 1 w Koszalinie.
Praca konkursowa polegała na przygotowaniu filmowego zwiastuna wybranej książki, tak, by zachęcić do jej przeczytania. Film jest samodzielną produkcją uczniów, do której zaprosili swoich kolegów i koleżanki z ZS nr 1 w Koszalinie. mat. prasowe
- Możemy być dumni z tych uczniów, wspaniałych twórców - powiedział Szymon Konefał, dyrektor popularnego Ekonoma. W auli Zespołu Szkół nr 1 w Koszalinie odbył się pokazu filmu konkursowego związanego z Powstaniem Warszawskim.

Film stworzony na 16. edycję konkursu filmowego Booktrailer Film Festival jest zwiastunem książki pt. "Powstańcy" autorstwa Magdaleny Łucyan. W ciągu półtorej minuty trwania klipu przedstawiono losy młodych ludzi podczas Powstania Warszawskiego. Książka, która zainspirowała twórców, jest zbiorem wywiadów prowadzonych przez autorkę książki - Magdę Łucyan z prawdziwymi uczestnikami Powstania Warszawskiego. Praca konkursowa polegała na przygotowaniu filmowego zwiastuna wybranej książki, tak, by zachęcić do jej przeczytania. Film jest samodzielną produkcją uczniów, do której zaprosili swoich kolegów i koleżanki z ZS nr 1 w Koszalinie.

- Cieszy to, że w naszej szkole rozwijamy się na wielu płaszczyznach, także filmowych - powiedział Szymon Konefał, dyrektor ZS nr 1. - Zachęcam młodzież do tego, by nie bać się rozwijać swoich pasji. Niedawne spotkania z naszymi absolwentami, także podczas niedawnego Tygodnia Zawodowców, pokazały, że warto iść o krok dalej, nie tracić czasu - dodał.

- Scenariusz powstał w głowach naszych uczniów, a ja tak naprawdę przyniosłem ubrania na plan - mówił skromnie Łukasz Gładysiak, nauczyciel historii i osoba, która merytorycznie wspierała młodą ekipę filmową, a poza szkołą członek jednej z grup rekonstrukcyjnych (Studio Historyczne Huzar). - To był ambitny, trudny projekt. Pod kątem realizacyjnym nie ma się czego wstydzić. I jeśli dalej ci młodzi ludzie będą z taką pasją podchodzić do tematu, to jeszcze o nich usłyszymy.

- Ani przez chwilę nie wahałam się, by zaproponować właśnie tę książkę - opowiadała z kolei Agnieszka Rudnik, bibliotekarka. - Dlaczego? Bo opowiada o młodych ludziach, takich, jak nasi uczniowie, twórcy filmu. Ta produkcja upamiętnia wielkie czyny wielu młodych osób, którzy w 1944 roku poświęcili swoje życie dla ojczyzny - podkreśliła.

Podczas wydarzenia uczniowie opowiadali o kulisach powstawania filmu, przedstawiono również zdjęcia i filmy z produkcji. - Najważniejsze, że film podoba się zarówno nam, jak i odbiorcom - powiedział Paweł Kurowski, uczeń Ekonoma i jeden z twórców. - Na razie nie planujemy wzięcia udziału w festiwalach filmowych, a jeśli już, to byłoby to coś pobocznego. Teraz skupiamy się na produkcji fabularnych filmów krótkometrażowych, około 40-minutowych i już myślimy o pozyskiwaniu funduszy na ich produkcję. Będziemy je realizować w podobnym składzie jak dotychczas, ale nie chcemy się skupiać tylko na tematyce historycznej, interesują nas różne tematy. Wiele zależy od scenariusza - podsumował.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera