Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczyła zdalnie języka polskiego ukraińskich uchodźców przebywających w Łebie. Docenił ją szkocki parlament

Robert Gębuś
Robert Gębuś
lębork - Nasze Miasto
Parlament szkocki docenił Joannę Mazzocchi, słuchaczkę Uniwersytetu Gdańskiego i wolontariuszkę Łebskiego Uniwersytetu Ludowego, która od wybuchu wojny zdalnie uczyła języka polskiego uchodźców z Ukrainy przebywających w Łebie. Działalność Joanny Mazzocchi na co dzień mieszkanki szkockiego Wishaw nie uszła także uwadze szkockich mediów.

Joanna Mazzocchi, nauczycielka w polskiej szkole w Glasgow, w ramach wolontariatu, prowadziła zajęcia on-line dla czterech grup uchodźców z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Łebie. Nie tylko uczy, ale też zbiera środki na pomoc uchodźcom w szkockim Wishaw, w którym mieszka. "Parlament Szkocki pochwala działania Joanny Mazzocchi, które widzi jako nieskazitelny przykład pomocy ukraińskim uchodźcom i życzy jej oraz jej rodzinie wszystkiego dobrego” - napisała szkocka parlamentarzystka Clara Adamson w oficjalnym dokumencie.
Poza parlamentarzystami jej działalność dostrzegły także szkockie media, w tym portal dailyrecord.co.uk.i dailyreader.com.

Zdalna nauka języka polskiego dla uchodźców w Łebie to część programu Uniwersytetu Gdańskiego. Koordynatorzy akcji stworzyli bazę wolontariuszy, gotowych uczyć Ukraińców języka polskiego. Joanna Mazzocchi została przydzielona do Łebskiego Uniwersytetu Ludowego przy parafii św. Jakuba Apostoła w Łebie, gdzie czekało 100 osób podzielonych na 7 grup, które w sumie prowadziło troje nauczycieli, w tym Joanna Mazzocchi.

- Zainteresowanie na początku było bardzo duże. Ostatecznie około 60 osób ukończyło kurs języka polskiego i otrzymali certyfikaty, które zapewne ułatwią im podjęcie zatrudnienia. Kładziony był nacisk przede wszystkim na zwroty potrzebne w komunikacji codziennej

Ks. kan. Zenon Myszk, proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Łebie, dodaje, że Joanna Mazzocchi została polecona przez prof. Anetę Lewińską z Uniwersytetu Gdańskiego. Wolontariuszka jest tam słuchaczką słuchaczką polonistycznych studiów podyplomowych “Nauczyciel Języka Polskiego”.

- Zorganizowanie kursu hybrydowego dla przeszło 100 osób było naszym największym wyzwaniem. Dlatego tak cenne jest dla nas uznanie wyrażone przez Szkocki Parlament Pani Joannie Mazzocchi, która włożyła w to przedsięwzięcie wiele serca, czasu i niesamowitego entuzjazmu

- komentuje prof. Aneta Lewińska z Uniwersytetu Gdańskiego, na stronie gdańskiej uczelni. -

Pani Joanna czerpie z uczenia radość, która udziela się wszystkim, kursantom, słuchaczom studiów podyplomowych, organizatorom i jest nagrodą za włożony trud.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uczyła zdalnie języka polskiego ukraińskich uchodźców przebywających w Łebie. Docenił ją szkocki parlament - Dziennik Bałtycki