Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Umowy na renowację katedry w Koszalinie i bazyliki w Kołobrzegu podpisane

Piotr Polechoński
Umowę podpisują: od lewej ks. Antoni Tofil, proboszcz parafii katedralnej, ks. Jacek Święszkowski, odpowiedzialny za projekt, i Stefan Grabowski, prezes Renovy.
Umowę podpisują: od lewej ks. Antoni Tofil, proboszcz parafii katedralnej, ks. Jacek Święszkowski, odpowiedzialny za projekt, i Stefan Grabowski, prezes Renovy. Fot. Radek Koleśnik
W maju koszalińska katedra zniknie pod gigantycznymi rusztowaniami, nieco później to samo stanie się z bazyliką w Kołobrzegu. Rusza jedno z największych restauracyjnych przedsięwzięć na terenie kraju.

Umowy w tej sprawie podpisali przedstawiciele strony kościelnej i warszawskiego konsorcjum Renova.

Umowy dotyczą katedry Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Koszalinie i bazyliki Wniebowzięcia NMP w Kołobrzegu. Na razie zostaną odrestaurowane zewnętrzne mury: gruntownie się je odnowi, oczyści i wzmocni.

- Rusztowanie przy murach koszalińskiej katedry zaczniemy stawiać zaraz po długim weekendzie - mówi Konrad Grabowski z firmy Renova. - Wierni, którzy w tym czasie będą odwiedzać kościół, nie będą się musieli niczego obawiać. Ale dwa z pięciu wejść do katedry na pewien czas zostaną zamknięte - dodaje. Niemal w tym samym czasie rozpoczną się identyczne prace w Kołobrzegu. Tutaj rusztowania pojawią się kilkanaście dni później, niż w Koszalinie.

Wkrótce też zostanie podpisana nowa umowa, która pozwoli na rozpoczęcie renowacji ruchomych części wyposażenia kołobrzeskiej bazyliki. Z kolei katedra w Koszalinie może liczyć na odświeżenie witraży.

Remont katedry w Koszalinie i bazyliki w Kołobrzegu to część większego projektu, który obejmuje też bazylikę św. Jakuba Apostoła w Szczecinie i katedrę św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim. Te cztery świątynie zostaną odnowione za pieniądze, które na ten cel dali Norwegowie. Pomysłodawcą przygotowania projektu była diecezja koszalińsko-kołobrzeska. Łącznie na ten cel Norwegowie przekazali 13 mln złotych. Do tego dojdą kwoty od samorządów, Kościoła oraz ministerstwa kultury (razem 2 mln). Ostateczny termin zakończenia projektu to grudzień 2010 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!