Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uważaj na petardy w Sylwestra. Poradnik

Archiwum
Archiwum
31 grudnia i 1 stycznia można bez ograniczeń używać materiałów pirotechnicznych - w te dni zakaz nie obowiązuje. Bez ograniczeń nie oznacza, że bez zdrowego rozsądku.

- Nieostrożne obchodzenie się z materiałami pirotechnicznymi jest karane - mówi st. sierż. Monika Kosiec, rzecznik koszalińskiej komendy policji. - Grozi za to kara aresztu, grzywny albo nagany. Natomiast za sprzedaż materiałów pirotechnicznych nieletnim grozi nawet do dwóch lat pozbawienia wolności. Apelujemy więc o rozwagę podczas używania materiałów pirotechnicznych, chwila nieuwagi może skończyć się tragedią. Pamiętajmy, że wyroby pirotechniczne przeznaczone do sprzedaży powinny zawierać oznaczenia takie jak: nazwa produktu, nazwę i adres producenta oraz polską instrukcję obsługi.

A oto kilka prawd, o których warto pamiętać podczas sylwestrowo - noworocznej zabawy:

- Nie pozwalajmy dzieciom na samodzielne zaopatrywanie się w sztuczne ognie i fajerwerki oraz na samodzielne ich używanie. d Jeśli kupujemy fajerwerki, wymagajmy od sprzedawców dowodu ich atestowania i dopuszczenia do sprzedaży.

- Sprawdzajmy termin ważności i uważnie czytajmy zalecenia producenta dotyczące obsługi.d Unikajmy kupowania na targowisku, jeśli są niewiadomego pochodzenia.

- Sprawdzajmy długość lontu, jeśli mamy wątpliwości, że jest za krótki, zrezygnujmy z odpalania.

- W czasie odpalania sztucznych ogni trzymajmy je z dala od twarzy.

- Jeżeli fajerwerk jest na kijku, przy odpalaniu nie trzymajmy go w ręku, tylko włóżmy go do butelki.

- Po odpaleniu petardy natychmiast ją odrzućmy od siebie, aby nie wybuchła zbyt blisko nas.

- Jeśli petarda nie odpaliła, nie majstrujmy przy niej, bezpiecznie będzie ją wyrzucić i wziąć następną.

- Nie odpalajmy fajerwerków w domu, ani na balkonie.
Czworonogi nie przepadają za hukiem petard. Co zrobić, by nasz pies w miarę spokojnie przetrwał sylwestrową noc? - Jeżeli zdecydujemy się podać psu środki uspokajające, to róbmy to tylko po konsultacji z lekarzem weterynarii - mówi Bogumiła Tiece z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Koszalinie. -

Natomiast jestem po rozmowie z trenerem behawiorystą, który radzi zastosować inna metodę. Według niego możemy psu przygotować kamizelkę, np. ze starego podkoszulka albo leginsów, która pozwoli go dobrze opatulić, zwłaszcza jego klatkę piersiową. To podobno ma psa uspokoić, wyciszyć. Czy to zadziała? Sama wypróbuję ten sposób w tym roku. Ponadto warto przygotować psu legowisko w jak najbardziej zacisznym miejscu, np. w łazience. Moje psy w noc sylwestrową przenoszą się właśnie do łazienki, gdzie czują się bezpiecznie. Jeżeli wychodzimy z domu to lepiej na ten czas oddać psa pod opiekę zaufanej osobie, aby zwierzę nie było sam

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!