MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W 26 zachodniopomorskich aptekach można wykupić antykoncepcję awaryjną bez recepty

Joanna Boroń
Joanna Boroń
zinkevych/freepik
Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie zdrowia reprodukcyjnego, czyli wydawania tzw. pigułek dzień po. Na liście są też apteki z naszego regionu.

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi oddziały NFZ podpisały umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie zdrowia reprodukcyjnego. Dotychczas do pilotażu zgłosiło się w całym kraju blisko 770 aptek, które złożyły wnioski lub już podpisały umowy z Funduszem. Jak zdradza Małgorzata Koszur, rzeczniczka zachodniopomorskiego oddziału NFZ, w zachodniopomorskim takich aptek jest na razie 26.

W województwie zachodniopomorskim program pilotażowy antykoncepcji awaryjnej jest realizowany w dziewięciu aptekach w Szczecinie. Do programu wpisały się też po dwie apteki: w Koszalinie, Szczecinku i Myśliborzu. W Policach, Nowogardzie, Resku, Trzebiatowie i Świnoujściu, Białym Borze i Grzmiącej (powiat szczecinecki); w Kołobrzegu, Świdwinie, Złocieńcu i Wałczu jest po jednej aptece, w której można kupić antykoncepcję awaryjną. Pełną listę znaleźć można na stronie NFZ.

Jeśli kobieta potrzebuje recepty na antykoncepcję awaryjną, może ją otrzymać nie tylko od swojego lekarza. Receptę może wystawić także farmaceuta w programie pilotażowym, który trwa do 30 czerwca 2026 roku. Wystarczy, że zgłosi się do apteki, która umowę na realizację pilotażu w zakresie antykoncepcji awaryjnej podpisała z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Celem programu pilotażowego opieki farmaceuty sprawowanej nad pacjentem w zakresie zdrowia reprodukcyjnego jest poprawa dostępu pacjentek do antykoncepcji awaryjnej. Program zapewnia im opiekę farmaceuty, który wyjaśnia zasady przyjmowania tabletki oraz wszystkie wątpliwości z tym związane – to szczególnie ważne dla pacjentek w wieku 15-18 lat.

W aptece, która przystąpiła do programu, kobieta zostanie przyjęta w osobnym pomieszczeniu, odbędzie rozmowę z farmaceutą – który przeprowadzi wywiad i ustali, czy wydanie leku jest uzasadnione i bezpieczne, omówi zasady jego przyjęcia oraz odpowie na pytania i wątpliwości. Jeśli po przeprowadzonym wywiadzie farmaceuta uzna wydanie leku za uzasadnione i bezpieczne, kobieta otrzyma receptę wystawioną przez farmaceutę i będzie mogła wykupić lek.

Farmaceuta może wystawiać receptę farmaceutyczną na antykoncepcję awaryjną, która zawiera w swoim składzie octan uliprystalu. Musi to być uzasadnione stanem zdrowia pacjentki związanym z ryzykiem nieplanowanej ciąży. Zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, nieplanowana ciąża stanowi szczególnego rodzaju zagrożenie dla zdrowia matek i ich potomstwa. 

Aby otrzymać tzw. tabletkę dzień po, trzeba mieć skończone 15 lat. Farmaceuta może zweryfikować wiek na podstawie dokumentu ze zdjęciem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński