Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W czasie Strajku Kobiet weszli do koszalińskiej katedry z transparentami. Sprawa trafiła do sądu

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
W Koszalinie, podobniej jak w wielu miastach w Polsce, w zeszłym roku zorganizowane zostały Strajki Kobiet. Podczas jednej z takich akcji grupa protestujących weszła do koszalińskiej katedry.
W Koszalinie, podobniej jak w wielu miastach w Polsce, w zeszłym roku zorganizowane zostały Strajki Kobiet. Podczas jednej z takich akcji grupa protestujących weszła do koszalińskiej katedry. Radek Koleśnik / archiwum
W piątek w Sądzie Rejonowym w Koszalinie rozpoczął się proces czterech osób oskarżonych o złośliwe przeszkadzanie publicznemu wykonywaniu aktu religijnego. Podczas Strajku Kobiet oskarżeni weszli do koszalińskiej katedry z transparentami.

Proces toczy się z oskarżenia publicznego, a zarzuty usłyszały cztery osoby - Tomasz Mroczkowski (zgodził się na upublicznienie danych osobowych), Anita S., Iga G. i Kornel P. 25 października ubiegłego roku, podczas protestu w ramach Strajku Kobiet, oskarżeni weszli do koszalińskiej katedry p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny z transparentem „prezentującym treści na temat praw kobiet do aborcji, przerywając w ten sposób mszę świętą i nabożeństwo różańcowe” – jak czytamy w akcie oskarżenia.

Zobacz także: Strajk Kobiet w Koszalinie

Proboszcz katedry wezwał policję. Czynności w tej sprawie zakończyły się zarzutami, a prokuratura skierowała sprawę do sądu. Zgodnie z artykułem 195 Kodeksu Karnego, za złośliwie przeszkadzanie publicznemu wykonywaniu aktu religijnego kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej, grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

- Mój klient, Tomasz Mroczkowski, nie przyznaje się do winy. W toku postępowania będziemy dowodzili, że nie działał w sposób złośliwy oraz nie przeszkodził publicznemu sprawowaniu mszy świętej i nabożeństwa różańcowego – mówi adwokat Katarzyna Zagrodnik.

Do winy nie przyznali się też pozostali oskarżeni w sprawie.

W roli obserwatora w procesie uczestniczyła Małgorzata Prokop-Paczkowska, posłanka Lewicy. - Polskie prawo aborcyjne jest stanowione według katolickiej doktryny, a tak nie powinno się dziać się w świeckim państwie w XXI wielu, dlatego rozumiem, że protest odbył się także w przestrzeni katolickiej świątyni. Jednocześnie apeluję, aby nie zgadzając się na „piekło kobiet”, swoje niezadowolenie wyrażać przede wszystkim przeciwko tym organom naszego państwa, które to prawo stanowią – podsumowała w przesłanym do mediów oświadczeniu.

- Zachowanie osób, które naruszyły świętość i powagę miejsca sakralnego, było skandaliczne i powinno się spotkać z napiętnowaniem – uważa ks. Wojciech Parafianowicz, rzecznik prasowy koszalińskiej kurii biskupiej. - Kościół jest miejscem modlitwy i tak, jak nie wolno wejść do czyjegoś domu i zakłócać jego spokoju, tak też nie można przeszkadzać wiernym w czynnościach liturgicznych. Granice debaty publicznej zostały przekroczone.

Uczestnicy protestu tłumaczyli, że wejście do kościoła było wyrazem sprzeciwu wobec słów hierarchów kościelnych, którzy włączyli się w dyskurs polityczny.

– Wszyscy, księża, biskupi, wierni, ale też ludzie, którzy nie mają wiele wspólnego z kościołem, powinniśmy sprawić, by był on wolny od sporów politycznych. Kościół ma jednak pełne prawo zabierać głos w sprawach ważnych z punktu widzenia nauczania. Należy rozróżnić debatę polityczną od spraw światopoglądowych – podkreśla ks. Parafianowicz.

Kolejna rozprawa odbędzie się 17 grudnia.

W Koszalinie, podobnie jak wielu miastach w naszym kraju i na całym świecie, zorganizowany został Międzynarodowy Strajk Kobiet. Międzynarodowy Strajk Kobiet 8 marca jest w Polsce realizowany przez Ogólnopolski Strajk Kobiet. To nieformalna, bezpartyjna inicjatywa kobiet, należących do różnych organizacji kobiecych, a także niezrzeszonych, które zorganizowały Ogólnopolski Strajk Kobiet - Czarny Poniedziałek 3 października 2016 roku w ponad 200 miastach w Polsce i za granicą oraz lokalne grupy działania, aktywistki grup formalnych i nieformalnych.

Strajk Kobiet w Koszalinie [zdjęcia, wideo]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo