Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Koszalinie powstaje obserwatorium astronomiczne [wideo]

Marzena Sutryk
Wykonawca, koszalińska firma Kobet, stawia aktualnie ściany obserwatorium. Według jego deklaracji, prace są możliwe mimo mrozu, chyba że temperatura spadnie poniżej -10 stopni, wówczas roboty zostaną wstrzymane.
Wykonawca, koszalińska firma Kobet, stawia aktualnie ściany obserwatorium. Według jego deklaracji, prace są możliwe mimo mrozu, chyba że temperatura spadnie poniżej -10 stopni, wówczas roboty zostaną wstrzymane. Radek Koleśnik
Przy koszalińskiej „samochodówce”, czyli w sąsiedztwie Zespołu Szkół nr 10, powstaje obserwatorium astronomiczne. To inwestycja z budżetu obywatelskiego.

Wkrótce ma być układany strop. Wykonawca zapewnia, że zdąży z oddaniem obiektu do użytku na czas - termin mija w połowie czerwca tego roku. Koszt budowy to prawie 1,5 miliona złotych. To milion więcej niż zakładał projekt obywatelski. Bo trzeba przypomnieć, że pomysł z budową obserwatorium astronomicznego wziął się właśnie z projektu obywatelskiego. To była jedna ze zwycięskich koncepcji w głosowaniu na budżet obywatelski.

Skąd decyzja o zmianie projektu, co pociągnęło także większe koszty? Prezydent Piotr Jedliński tłumaczył przy okazji spotkań z mieszkańcami, że miasto zdecydowało, by powstało obserwatorium z prawdziwego zdarzenia, które będzie m.in. atrakcją turystyczną, a nie tylko obiektem dydaktycznym. Budynek ma być parterowy, o powierzchni zabudowy 170 m kw. Ma być wykończony „pod klucz”, a więc wszystko wskazuje na to, że będzie to nowa atrakcja turystyczna już na najbliższe wakacje.

W środku ma być: kopuła astronomiczna o średnicy 5,5 m wraz z kompletnym wyposażeniem, automatyką napędu kopuły i klapy, oprogramowaniem, systemem zdalnego sterowania. Do tego sprzęt optyczny - teleskop główny, teleskop do obserwacji słońca z filtrami, lornetka ze statywem, kamera planetarna, wszystko wraz z niezbędnym oprogramowaniem. Ponadto w cenie są też wszelkie komputery sterujące, ale też tzw. schodołaz gąsienicowy dla niepełnosprawnych na wózkach. To również wyposażenie w postaci mebli, tablic szkolnych, ekranu, rzutnika, wyposażenie sanitariatów. Zlecenie obejmuje także wykonanie przyłącza wodociągowego, kanalizacji sanitarnej i deszczowej, oświetlenie zewnętrzne, chodniki, schody, drogę dojazdową, ogrodzenie, wykonanie trawników.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!