MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Koszalinie rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa 2023. Kto musi stawić się przed komisją?

Jakub Roszkowski
Jakub Roszkowski
Każdy, kto jeszcze nie ma określonej kategorii, ustalającej zdolność do służby wojskowej, musi się na taką kwalifikację stawić.
Każdy, kto jeszcze nie ma określonej kategorii, ustalającej zdolność do służby wojskowej, musi się na taką kwalifikację stawić. Radosław Brzostek
W Koszalinie rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa. Armia sprawdza, kto nadaje się do służby wojskowej. Pod lupą są nie tylko mężczyźni, ale także panie, choć akurat te tylko w szczególnych zawodach.

- Kwalifikacja nie jest mobilizacją - podkreśla major Michał Reszka, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Koszalinie.

- To przedsięwzięcie cykliczne, coroczne, dla wszystkich osób w wieku 19 lat i starszych, które wcześniej nie były na takiej kwalifikacji - tłumaczy oficer.

Każdy, kto jeszcze nie ma określonej kategorii, ustalającej zdolność do służby wojskowej, musi się na taką kwalifikację stawić. Ale każdy też dostanie odpowiednie wezwanie z właściwego dla miejsca zamieszkania urzędu miasta lub gminy. Stawić należy się obowiązkowo.

- Kto nie przyjdzie, mimo wezwania, zostanie doprowadzony przez Żandarmerię Wojskową lub policję - ostrzega major Reszka.

Zapewnia jednak, że nie ma się czego bać, nikogo armia nie weźmie siłą do koszarów. Służba w wojsku jest ochotnicza. Dlatego po ogólnym badaniu, także psychologicznym, przyznawane są kategorie, od A do E, a następnie idziemy do domu.

Dodajmy, że:

  • kategoria A to zdolność do służby wojskowej,
  • B to czasowa niezdolność do służby wojskowej,
  • D to niezdolność do służby wojskowej w czasie pokoju,
  • E to całkowita niezdolność do służby wojskowej w czasie wojny i pokoju.

Dla porządku dodajmy jeszcze, że na kwalifikację wzywane są też kobiety, ale jedynie z wykształceniem medycznym i weterynaryjnym.

W Koszalinie kwalifikacja wojskowa potrwa do 19 maja. Później rozpocznie się kwalifikacja dla mieszkańców powiatu koszalińskiego. Będzie trwała od 22 maja do 13 czerwca.

Miejscem badań jest wojskowa przychodnia lekarska na ul. Zwycięstwa 204 w Koszalinie.

W sobotę, 29 października na Rynku Staromiejskim w Koszalinie rekruci złożyli uroczystą przysięgę na sztandar 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego. Szkolenie przygotowawcze w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej zakończyło ponad 50 żołnierzy.Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć >>>

Przysięga żołnierzy 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczeg...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński