Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Sławnie uczcili pamięć ofiar rzezi wołyńskiej [ZDJĘCIA]

Wojciech Kulig
Już po raz trzeci w historii Sławna na cmentarzu komunalnym odbyły się uroczystości upamiętniające pomordowanych podczas rzezi wołyńskiej.

Mija już 75 lat od Krwawej Niedzieli 11 lipca 1943 roku, kiedy to nastąpiło apogeum rzezi wołyńskiej. Według danych przedstawionych przez Instytut Pamięci Narodowej podczas pogromu zginęło od 60 do nawet 100 tysięcy Polaków. Ludobójstwo dokonane zostało przez nacjonalistów ukraińskich.

Podczas uroczystości na cmentarzu komunalnym w Sławnie był obecny komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Koszalinie, ppłk Dariusz Macul, radna Rady Miasta Sławno Bożena Konfederak, weterani walk o niepodległość RP: por. Józef Kwiatkowski i kpt. Czesław Hajduk, weterani misji zagranicznych: st.chor.szt. Marcin Lasoń i sierż. Andrzej Marciniak, a także kibice Gryfa Słupsk, rodziny żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej.

-Odwiedziliśmy groby weteranów 27 WDPAK. Każdy uczestnik uroczystości otrzymał okolicznościową broszurę z życiorysami pochowanych w Sławnie obrońców Kresów Wołyńskich - mówi nam Łukasz Suchanowski ze Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych w Sławnie. Jak wynika z dokumentacji zebranej przez IPN z około 2500 miejscowości, w których w 1939 roku mieszkali w woj. wołyńskim Polacy, w wyniku działań Ukraińskiej Powstańczej Armii ok. 1500 przestało istnieć (zostało spalonych, zniszczonych).

- Męczeńska śmierć kilkudziesięciu tysięcy Polaków na Wołyniu na dzień dzisiejszy jest upamiętniona krzyżem (rzadziej pomnikiem i nie zawsze na mogile) w niespełna 150 miejscowościach. Do dnia dzisiejszego w około 1350 miejscowościach na Wołyniu, gdzie zginęli Polacy z rąk OUN-UPA, nie ma znaku krzyża na mogile i nie ma w większości mogił Polaków - opisują historycy IPN, którzy stworzyli portal zbrodniawolynska.pl.

Do wielkiej tragedii doprowadziły zdaniem historyków spory polsko-ukraińskie. - Ukraińcom – tak za sprawą Rosji białej, jak i bolszewickiej – nie udało się stworzyć własnego państwa ze stolicą w Kijowie, powstaniu państwa zachodnioukraińskiego przeszkodziła przegrana z Polską wojna o Lwów (1918 r.). Większość Ukraińców galicyjskich nie akceptowała politycznego status quo - wyjaśnia IPN.

Zobacz także Bieg w Sławnie dla Niepodległej Polski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo