Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Weź kurs na samokontrolę

mara
Na cukrzycę w naszym kraju choruje około 2,5 mln ludzi, a ponad 750 tysięcy osób o tym nie wie.

Według prognoz WHO za 25 lat liczba chorych w Polsce podwoi się do 10 procent populacji, czyli dotknie przynajmniej 4 mln Polaków. Ze względu na skalę zjawiska w październiku ruszył ogólnopolski program "Kompas Samokontroli w Cukrzycy" (więcej informacji na stronie www.kompaswcukrzycy.org). Ma on na celu propagowanie zachowań związanych z samokontrolą cukrzycy.

- Istotą leczenia cukrzycy jest zapobieganie rozwojowi powikłań naczyniowych, takich jak zawał serca, udar mózgu, uszkodzenie wzroku czy prowadzących do konieczności amputacji kończyn - mówi dr hab. n. med. Leszek Czupryniak - specjalista diabetolog, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. - Najważniejszym warunkiem skutecznego zapobiegania tym powikłaniom jest utrzymywanie stężenia glukozy we krwi (glikemii) w granicach bliskich wartościom prawidłowym.
Na stężenie glukozy we krwi wpływ mają m.in. rodzaj i ilość spożywanego pokarmu, aktywność fizyczna, stan emocjonalny, infekcje. Dlatego zmienia się ono dynamicznie. Takie wahania też należy ograniczyć. W tym celu pacjent musi sam kontrolować glikemię przy użyciu glukometru.

Chory oznacza sobie stężenie glukozy krwi glukometrem w różnych porach dnia, zwykle na czczo i przed i/lub 1,5-2 godz. po posiłkach. Uzyskuje w ten sposób informację, jak zmienia się stężenie glukozy we krwi, jak wzrasta po różnych pokarmach i obniża się np. w wyniku aktywności fizycznej. Wiedza ta jest szczególnie ważna dla pacjentów aktywnych zawodowo, spożywających posiłki nieregularnie, prowadzących stresujący tryb życia (stres podnosi stężenie glukozy we krwi. Mogą oni bowiem - obserwując zmieniające się stężenie glukozy w ciągu doby - modyfikować długofalowo skład posiłków, natężenie codziennej aktywności fizycznej, a także - w przypadku chorych leczonych insuliną - dawkę przyjmowanego leku. W pewnym uproszczeniu można stwierdzić, że dzięki samokontroli chorzy poznają reakcje swojego organizmu na chorobę, a przez to uczą się z nią żyć. Potwierdzają to badania naukowe. Wykazano bowiem, że u pacjentów stosujących samokontrolę glikemii rzadziej rozwijają się powikłania naczyniowe i rzadziej umierają oni z powodu powikłań cukrzycy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!