Wiaczesław Bielińskij zwycięzcą turnieju ITF w Koszalinie [ZDJĘCIA]

Wiaczesław Bielińskij był najlepszy w pierwszym z dwóch turniejów Toyota Airpress Twin Series Open. Jacek Wójcik
W niedzielę na kortach Klubu Tenisowego Bałtyk w Koszalinie zakończył się pierwszy z dwóch turniejów Toyota Airpress Twin Series Open. W finale rozstawiony z numerem 3 Ukrainiec Wiaczesław Bielińskij (ranking ATP 518) pokonał turniejową czwórkę Pawła Juszczaka (KT Kubala Ustroń, ranking ATP 567).

Koszaliński turniej rozpoczął się od pogromu faworytów. Już po 1. rundzie pożegnali się z nim dwaj najwyżej rozstawieni singliści. Turniejową jedynkę, Jurija Dżawakiana z Ukrainy wyeliminował Marcel Zieliński. Zajmujący 799. miejsce w światowym rankingu, 23-letni Polak potrzebował do tego zaledwie dwóch setów, w których zwyciężył 6:4, 6:3. Z kolei numer 2 drabinki, Ignacio Monzon (Argentyna), musiał uznać wyższość kwalifikanta, Macieja Rajskiego (6:7, 3:6).

Sprawcy niespodzianek zakończyli zmagania w 2. rundzie. Zieliński przegrał 5:7, 0:6 z Niemcem Patrickiem Zahrajem, a Rajski 0:6, 3:6 z Sebastianem Sorgerem (Austria, ATP 739).

Od początku dobrze radził sobie Juszczak. W 1. i 2. rundzie odprawił dwóch Hindusów. Najpierw wygrał z Yuvanem Nandalą 6:1, 7:5, a następnie po trzysetówce z Manasem Dhamne 7:6, 3:6, 6:4. W ćwierćfinale zawodnik z Ustronia w dwóch setach pokonał Szwajcara Tanguy Geniera (6:2, 6:3).

W półfinale rywalem Polaka był numer 752 rankingu ATP, Gruzin Zura Tkemaladze. Juszczak oddał rywalowi tylko 5 gemów, zwyciężając 6:2, 6:3. W drugim półfinale pewne zwycięstwo nad Sorgerem odniósł Bielińskij (6:1, 6:2).

Niedzielny finał Juszczak - Bielińskij lepiej rozpoczął Polak (2:0). Szybko jednak mecz się wyrównał, a pierwszy set zakończył się tie-breakiem. Od prowadzenia 4:0 rozpoczął go Bielińskij, by ostatecznie wygrać 7:3. W drugim secie Ukrainiec oddał Juszczakowi 2 gemy, przełamując jego serwis w trzecim i siódmym gemie. Mimo porażki 6:7, 2:6 Juszczak może być zadowolony z pierwszego turnieju. Tydzień wcześniej osiągnął półfinał w singlu i finał w deblu w turnieju ITF M15 Kozerki Tour, otwierającego szósta edycję LOTTO PZT Polish Tour. Dodajmy, że finałowy pojedynek trwał godzinę i 37 minut.

W sobotnim finale gry podwójnej Timofey Stepanov i Luca Staeheli ze Szwajcarii pokonali Czechów Stepana Bauma i Daniela Paty 6:3, 6:2. W półfinale Czesi wyeliminowali ostatnią polską parę, Szymona Kielana i Filipa Pieczonkę (nr 4) 6:4, 6:3.

W niedzielę na koszalińskich kortach rozpoczęły się eliminacje drugiego turnieju Toyota Airpress Twin Series Open. Zakończenie 23 bm.