MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Widzieliście wystawę o Osiekach? Koniecznie zarezerwujcie czas w niedzielę

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Muzeum w Koszalinie.
Muzeum w Koszalinie. Google Street View/archiwum
Tylko do niedzieli w koszalińskim Muzeum oglądać można wystawę „Otwieranie. Plenery koszalińskie w Osiekach 1963-1981”. Uroczysty finisaż zaplanowano w niedzielę o godzinie 12.

Z okazji zamknięcia wystawy Muzeum w Koszalinie zaplanowało szereg wydarzeń. Podczas mini-wykładu Łukasza Rozmarynowskiego zatytułowanego „Otwieranie to dopiero początek” zostanie przedstawiona problematyka potencjału drzemiącego w zgromadzonej w Muzeum tzw. Kolekcji Osieckiej, a także zapowiedź przyszłych przedsięwzięć związanych z jej opracowaniem i popularyzacją. Kurator wystawy zaprezentuje, między innymi, dzieła, które nigdy nie były eksponowane, a przedstawiają niezwykle cenną i przełomową dla historii sztuki polskiej wartość artystyczną.

Będzie to znakomita okazja, by dowiedzieć się, jakich prac na wystawie nie pokazano, jakie były tego powody oraz z czego koszalinianie mogą być szczególnie dumni jako mieszkańcy miasta, które dysponuje tak unikalnymi zbiorami.

Drugi z kuratorów – dr Marcin Szeląg – przeprowadzi pożegnalne oprowadzanie, które będzie miało charakter inny niż dotychczas i podczas którego poruszone zostaną wątki, które nie były wcześniej omawiane. Oprowadzanie będzie silniej skoncentrowane postaciach teoretyków i krytyków sztuki obecnych na plenerach oraz na podkreśleniu, jak duże znaczenie dla społeczności lokalnej miały spotkania w Osiekach. A dyrektor Zygmunt Kalinowski dokona krótkiego podsumowania wystawy oraz wydarzeń, które jej towarzyszyły.

Wstęp na finisaż jest wolny.

Inicjatorami plenerów w Osiekach byli Jerzy Fedorowicz, Ludmiła Popiel i Marian Bogusz (w pierwszej edycji), wspomagani przez artystów koszalińskich. Plenery te, skupiając artystów polskiej awangardy, stały się miejscem manifestacji nowych tendencji w sztuce polskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Johnny Wactor nie żyje. Tragiczna śmierć znanego aktora

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera