Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więcej zaszczepionych przeciwko grypie, ale i więcej chorych

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Specjaliści apelują: szczepmy się przeciw grypie. Dawka szczepionki zaczyna nas chronić już po dwóch tygodniach
Specjaliści apelują: szczepmy się przeciw grypie. Dawka szczepionki zaczyna nas chronić już po dwóch tygodniach archiwum
W 2022 roku przeciwko grypie zaszczepiło się 270 pacjentów koszalińskiej Polikliniki, w tym roku już ponad 430. Rośnie nie tylko liczba zaszczepionych, ale i tych, którzy z objawami grypopodobnymi zgłaszają się do lekarza. Chorujemy częściej? Czy może przestaliśmy bagatelizować choroby sezonowe?

Anna Chudzińska, pielęgniarka epidemiologiczna w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej MSWiA, popularnie zwanym Polikliniką, sądzi, że po pandemii covidu, zaczęliśmy poważniej traktować choroby sezonowe, staliśmy się bardziej świadomi, że ich powikłania mogą być groźne, a nawet zabójcze. Kilka lat temu wiele osób objawy grypopodobne ignorowało, albo też leczyło się na własną rękę babcinymi metodami, albo ogólnodostępnymi lekami z apteki. Dziś większość woli zaczerpnąć opinii lekarza.

Podobne objawy dają różne choroby — grypa, przeziębienie czy covid, który nie zniknął jedynie nieco zmutował. W lekarskich statystykach wszystkie te choroby "wpadają" do jednego worka. W całym 2022 roku według statystyk koszalińskiej Polikliniki blisko 2800 pacjentów z tego typu objawami trafiło do lekarzy rodzinnych, w tym to już blisko 5800, a sezon zachorowań się dopiero zaczyna.

Specjaliści apelują: szczepmy się przeciw grypie. Dawka szczepionki zaczyna nas chronić już po dwóch tygodniach. Szczepionka nie daje nam gwarancji, że nie zachorujemy, ale w przypadku zachorowania sprawi, że przez grypę przejdziemy łagodniej, bez komplikacji.

W wyniku choroby może dojść do ciężkich powikłań – zapalenia płuc i oskrzeli, ucha środkowego, mięśnia sercowego i osierdzia czy zaostrzenia przebiegu chorób przewlekłych, a w skrajnych przypadkach choroba kończy się śmiercią.

Ponieważ wirus grypy szybko się zmienia, co roku szczepionka ma nieco inny skład. Jest on opracowywany w oparciu o nowe szczepy wirusa, które wywołują grypę w danym sezonie. Dlatego szczepić się należy co roku.

Od tego sezonu grypowego seniorzy po 65. roku życia oraz dzieci i młodzież do 18. roku życia mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciw grypie. Wszystkim osobom pomiędzy 18 a 65 rokiem życia przysługuje w 2023 roku 50% refundacji na szczepionkę przeciw grypie. By się zaszczepić, należy zgłosić się do lekarza rodzinnego po receptę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera