Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka impreza dla muzykujących seniorów

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Cz. Zdrojewski: - Przegląd ma charakter konkursu z nagrodami
Cz. Zdrojewski: - Przegląd ma charakter konkursu z nagrodami Radosław Brzostek
Czesław Zdrojewski ze Stowarzyszenia Krzewienia Kultury Muzycznej Fraza w Koszalinie jest pomysłodawcą imprezy kulturalnej dla seniorów.

Od siedmiu lat Stowarzyszenie Fraza realizuje projekt „Z muzyką za pan brat”, w ramach którego seniorzy uczą się gry na instrumentach. Zainteresowanie nim jest ogromne, a teraz rozszerzacie warsztaty o wielkie wydarzenie kulturalne. Jakie i dla kogo?

To I Regionalny Przegląd Muzykujących Seniorów - Instrumentalistów. Przegląd ma charakter konkursu z atrakcyjnymi nagrodami. Chcieliśmy stworzyć imprezę kulturalną dla seniorów, którzy grają na instrumentach. Osób takich jest niemało, a takiego wydarzenia nie ma. Również w skali kraju. Owszem, jest wiele konkursów, przeglądów, czy festiwali dla chórów, zespołów śpiewaczych, w których są też instrumenty. Ale nie stricte dla instrumentalistów. Chcemy odwrócić te proporcje, pokazać instrument i umiejętności seniorów, które są naprawdę godne pochwały. Tym bardziej że wielu z nich grać nauczyło się właśnie w wieku emerytalnym.

Uczestnikom Przeglądu Seniorów - Instrumentalistów zaproponowaliśmy barierę wiekową, która jest spójna z Kartami Seniora i wiekiem przyjętym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w programie aktywności społecznej na rzecz osób starszych, czyli 60 plus. Nie muszą być to emeryci, mogą być osoby aktywne zawodowo, ale powyżej 60 lat.

Czekacie na zgłoszenia z terenu województwa. Chętnych może być wielu. Będziecie weryfikować umiejętności zgłaszających się?

Nie. Decyduje kolejność zgłoszeń, a na te czekamy do 20 listopada. Regulamin Przeglądu i kartę zgłoszeniową można znaleźć na stronie internetowej www.fraza.org.pl

Gospodarzem konkursu będzie Filharmonia Koszalińska. Poważna scena. Przewidujecie jakąś próbę?

Tak. Przegląd rozpocznie się 5 grudnia o godz. 12, a już od rana seniorzy będą mogli zapoznać się ze sceną, akustyką, zagrać.

Na jakim instrumencie mogą zagrać seniorzy?

Nie wykluczamy żadnego. Będą dwie kategorie - soliści oraz zespoły. Nie chcemy, by na naszym przeglądzie pojawiły się zespoły śpiewacze, dlatego regulamin stanowi, że zespoły mogą być tylko instrumentalne. Solista może zaśpiewać, ale pod warunkiem, że akompaniuje sobie na instrumencie harmonicznym.

To znaczy?

Chodzi o to, że ktoś za instrument muzyczny może uznać tamburyn. I tak naprawdę przybyć, by zaśpiewać. Nam chodzi o to, żeby przede wszystkim zagrać. Stąd wskazanie na instrumenty harmoniczne, a to m.in. gitara, pianino, keyboard, mandolina, akordeon, ukulele...

W projekcie „Z muzyką za pan brat” gry na instrumencie uczyło się niemal 800 osób. Czy w jakiś sposób sprawdzacie, czy muzyka na dłużej zagościła w życiu warsztatowiczów?

Tak, to daje się sprawdzić bardzo łatwo. Entuzjazm u seniorów jest tak duży, a muzyka stała się dla nich tak ważna, że po zakończeniu projektu, czyli bez finansowania zewnętrznego, uczęszczają na zajęcia odpłatnie. Ćwiczą, rozwijają się, kupują instrumenty. I to duża grupa seniorów.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Zobacz także: Koncert: Siostry Matkowskie w Radiu Koszalin

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!