MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielu artystów, wiele dziedzin sztuki. Przegląd wystaw

Joanna Krężelewska
Oto przegląd wystaw, które odwiedzić można w listopadzie

W czwartek 5 listopada o godz. 18 otwarta zostanie wystawa fotografii Tomasa Rafy zatytułowana „Nowy nacjonalizm w sercu Europy”. Miejsce: City Box, Rynek Staromiejski. Wstęp wolny. Ekspozycji towarzyszyć będą pokazy filmów i panel dyskusyjny (godz. 19).

Tomas Rafa, słowacki artysta, dziennikarz i wykładowca na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, pokaże projekt realizowany od kilku lat, w którym podejmuje problem nacjonalizmu i pokazuje, jak wygląda on w różnych krajach europejskich. Od 2009 roku Rafa dokumentuje spotkania, demonstracje, marsze grup rewolucyjnych, antysystemowych oraz spotkania z kontrdemonstracjami. Bada cienką granicę między patriotyzmem i nacjonalizmem, dokumentuje wszelkie przejawy rasizmu i ksenofobii. Materiał do projektu zebrał w Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech. Podobnie jak słynny czeski reżyser Karel Vachek, Rafa zostawia włączoną kamerę także wtedy, gdy w pobliżu nie ma już żadnych dziennikarzy. Dzięki temu udało mu się zebrać materiał, jakiego nigdy nie zobaczylibyśmy w wiadomościach telewizyjnych. Jego dokumenty były pokazywane m.in. w ramach 13. Objazdowego Festiwalu Filmowego Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie.

20 listopada warto wybrać się do Bałtyckiej Galerii Sztuki w Centrum Kultury 105 przy ul. Zwycięstwa 105. O godz. 18 rozpocznie się tam wernisaż wystawy interdyscyplinarnej Fala 2015. Od 10 lat zrzesza ona w jednym miejscu i czasie wyjątkowe osobowości artystyczne z kraju i za granicy. W tym roku swoje prace zaprezentuje około 40 z nich. Spotkania konfrontują wzajemnie artystów i ich twórczość, co doprowadza do nowych komunikatów w różnych formach. Jak co roku na wystawie będą prezentowane prace z malarstwa, rysunku, multimediów, fotografii, rzeźby, instalacji, ceramiki oraz performance.

Wystawa czynna będzie do 4 stycznia. Wstęp wolny.

W Muzeum przy ul. Młyńskiej do 29 listopada można oglądać wystawę „Poetyckie klimaty”. Składają się na nią prace artystów skupionych w grupie twórczej „Paleta”. Grupę tworzą słuchaczki koszalińskiego Uniwersytetu III Wieku: Alicja Czernicka, Anna Dąbska, Wanda Kołtun, Barbara Nowicka, Barbara Nowosadko, Teresa Pytel, Barbara Zieleniecka.

Do 15 listopada w Muzeum można zobaczyć wystawę prezentującą najciekawsze prace nadesłane na konkurs Muzealne Spotkania z Fotografią.

A co jest listopadowym Zabytkiem Miesiąca? To pochodząca z XVIII wieku „korona śmierci”. Została znaleziona w 2011 roku podczas badań archeologicznych prowadzonych w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Mielnie. To pierwsze znalezisko korony śmierci w naszym regionie.

Bilety do Muzeum w cenie od 5 do 10 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!