MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielu chce do pracy w policji

Marzena Sutryk [email protected]
Praca w policji to wciąż atrakcyjny kąsek. Podczas dyżuru z udziałem komendanta koszalińskiej policji insp. Wiesława Tyla, Czytelnicy najczęściej pytali o możliwość zatrudnienia.

Możliwość zatrudnienia w policji zawsze cieszyła się sporym zainteresowaniem. M. in. z uwagi na stabilizację w zawodzie, ale też możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę. Odkąd rząd rozpoczął prace nad ustawą dotycząca emerytur policyjnych, a zwłaszcza, gdy w eter poszła informacja, że od przyszłego roku ten przywilej zniknie - to zainteresowanie stało się jeszcze większe.

- Jestem absolwentem Politechniki Koszalińskiej Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska, z wykształcenia mgr inż., jednak zawsze interesowała mnie praca w policji w tzw. drogówce - napisał w mailu do nas jeden z Czytelników. - Aktualnie jestem instruktorem nauki jazdy kategorii B w jednej z koszalińskich szkół. Poważnie rozważam możliwość wstąpienia do policji. Co muszę zrobić i gdzie się zgłosić w pierwszej kolejności i czy w ogóle mam szanse na prace w koszalińskiej komendzie?
To, co dla zainteresowanych będzie istotne - obecnie w policji nie ma ograniczeń wiekowych dla kandydatów, ani wymogów co do wykształcenia. Z tym, że im wyższe kwalifikacje, wykształcenie, tym wyższa punktacja, jaką kandydat uzyskuje w trakcie starania się o zatrudnienie.
Pierwsze kroki należy skierować do Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. To tam działa specjalnie do tego powołana komórka, podań nie przyjmuje, ani nie prowadzi naboru żadna z komend powiatowych w terenie, ani w Koszalinie.
To w KWP należy pytać o szczegóły, wymagania, możliwości zatrudnienia i terminy naboru - bo te są konkretnie określane kilka razy w roku przez komendanta głównego policji. I to w KWP składa się swoje dokumenty. - Lepiej zawieźć je osobiście i od razu na miejscu wypytać o interesujące nas sprawy, dowiedzieć się, czy dokumentacja jest pełna, aby potem nie być wzywanym do uzupełnienia braków - bo to wydłuży procedurę - wyjaśnia komendant Tyl.
Po jakimś czasie od dnia złożenia dokumentacji należy spodziewać się wezwania na spotkanie organizacyjne w KWP w Szczecinie. Wyznaczany jest termin egzaminów. Te dla mieszkańców z naszego regionu najczęściej są organizowane w Szkole Policji w Słupsku.
Jednego dnia jest egzamin z teorii (na stronie policja.pl należy szukać przykładowych pytań) - kto go przejdzie, przystępuje do testów sprawnościowych. Pomyślne przejście tego etapu skutkuje udziałem w testach psychologicznych, tym razem już w Szczecinie. Potem jest jeszcze lekarz. Całość trwa od dwóch do czterech miesięcy. Konieczna jest jeszcze weryfikacja kandydata przez rodzimą jednostkę. To także wywiad środowiskowy w miejscu zamieszkania.
To jednak nie oznacza, że mamy zagwarantowaną pracę w policji. Każdy, kto zaliczy wymienione etapy, musi potem czekać na wezwanie do służby. Gotowość do służby jest ważna przez rok. Czy w tym czasie zwolni się miejsce? Może być różnie, gdyż kolejka oczekujących na przydział jest w KWP bardzo długa, a pieniędzy na dodatkowe etaty w policji zbyt wielu nie ma.
W Koszalinie do komendy jest przyjmowanych rocznie 12 - 13 osób. - Jednak terminy przyjęć i dokładna liczbę zawsze określa komendant główny, ja na to nie mam żadnego wpływu - mówi insp. Wiesław Tyl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński