Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieś w gminie Karlino, która powoli umiera

Joanna Krężelewska [email protected]
Opuszczony dom w Czerwięcinie przyciąga tych, którzy chcą z niego wynieść, ile się da. I wynoszą...
Opuszczony dom w Czerwięcinie przyciąga tych, którzy chcą z niego wynieść, ile się da. I wynoszą... Radek Koleśnik
Znajdziesz ją na mapie. GPS też tę wieś widzi. Tyle, że w Czerwięcinie nikt nie mieszka. Nie ma tu drogi, ani tablicy z nazwą miejscowości. Jest tylko ruina domu ostatnich mieszkańców.

Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 2003 r. o urzędowych nazwach miejscowości, zamieszkałą jest taka, w której przebywa lub jest zameldowana na pobyt stały co najmniej jedna osoba.

Czerwięcino leży w gminie Karlino, około trzy kilometry od Lubiechowa. Trafić tu jest bardzo trudno. Drogę wskazuje nawigacja, ale prowadzi ona przez pola. Po ulewnym deszczu dojazd możliwy jest więc tylko traktorem. Uwagę na tę miejscowość zwrócił nam jeden z Czytelników.

"Kilka lat temu wandale zniszczyli kobiecie mieszkającej we wsi dom. Pewnego dnia musiała na kilka dni wyjechać do rodziców w okolice Tychowa. I to wystarczyło tym barbarzyńcom. Włamali się do mieszkania i doszczętnie zniszczyli.

Po kilku dniach dom nie nadawał się już do zamieszkania. Brak okien, drzwi, zniszczone meble. Z ogrodu przed domem wykopano sadzonki roślin ozdobnych.
Zniszczono dosłownie wszystko, co ta pani miała. Schorowana, bezsilna i załamana zabrała kilka osobistych rzeczy, które jeszcze nie zostały zniszczone i wyjechała do rodziców.

W ten sposób ostatnia i jedyna mieszkanka opuściła wieś" - napisał nasz Czytelnik. Pojechaliśmy w to miejsce. Zanim jednak podeszliśmy do ruin domu, zauważyliśmy grupę osób, która ładowała na bagażniki rowerów, co tylko się dało. Deski, cegły - wszystko, co można jeszcze wykorzystać.

- Nikt tu nie mieszka. Tu już wsi nie ma. To jest niczyje - powiedział nam jeden z mężczyzn, zanim oddalił się w szybkim tempie.
Czerwięcino wciąż jednak jest. Można znaleźć o nim nawet wzmiankę w Wikipedii.

"W latach 1975-1998 wieś należała do województwa koszalińskiego. W roku 2007 liczyła trzech mieszkańców. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Lubiechowo, jest najmniejszą wsią w gminie" - czytamy.
To w końcu jest wieś, czy jej nie ma?

A jak nie ma, to jak właściwie wygląda proces likwidacji wsi? O tym decyduje ustawa.
- Organem opiniodawczo - doradczym w sprawach nazw miejscowości, w tym ich znoszenia, jest Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych, działająca przy ministrze właściwym do spraw administracji publicznej - wyjaśnia Danuta Piwowarczyk z Urzędu Miejskiego w Karlinie.
Nazwa miejscowości może być zniesiona na wniosek rady gminy, na której obszarze jest położona. Rada gminy przedstawia później wniosek ministrowi.
W miejscowości Czerwęcino są jednak wciąż zameldowane na stałe trzy osoby. W tym właścicielka zrujnowanego domu.

- Mąż właścicielki wyjechał za granicę i nie posiadamy informacji, co zamierzają zrobić z nieruchomością - informuje Danuta Piwowarczyk.
Co ważne, urzędnicy chcieli kobiecie pomóc. - Gmina Karlino proponowała pani zamieszkującej w Czerwęcinie mieszkanie w Karlinie, ale nie przyjęła propozycji i nie wyraziła zgody na przeniesienie się do Karlina - mówi Danuta Piwowarczyk.
Zatem choć wsi nie ma, wciąż jest. Bo mieszkańcy, choć ich nie ma, są tu zameldowani.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!