Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wigilia Bożego Narodzenia. Świąteczne przepisy naszych Czytelniczek

Notowała: Iwona Marciniak
Nasze Czytelniczki dzielą się swoimi ulubionymi przepisami na świąteczne potrawy.
Nasze Czytelniczki dzielą się swoimi ulubionymi przepisami na świąteczne potrawy. Iwona Marciniak
Są potrawy, których nie może zabraknąć na wigilijnym stole. Przepisami na przysmaki, które przypadną do gustu każdemu, podzieliły się z nami panie gospodynie biorące udział w tegorocznej Wigilii Wsi Polskiej w Kołobrzegu.

Pierogi Stefanii Jarysz z Dygowa

Pierogi Stefanii Jarysz z Dygowa.
Pierogi Stefanii Jarysz z Dygowa.

Pierogi Stefanii Jarysz z Dygowa.

Pani Stefania Jarysz ma 80 lat. Od 1946 r. mieszka w Dygowie. 30 lat śpiewa w zespole śpiewaczym Dygowianki. Przyjechała tu z rodziną z powiatu Tarnopol. Tu, krótko po przyjeździe poznała przyszłego męża Władysława, który zmarł w 2000 roku.

Państwo Jaryszowie gospodarowali na 15 ha. - Mieliśmy konie, krowy, cały inwentarz - opowiada. Wychowali troje dzieci: dwie córki i syna. Pani Stefania ma czworo wnucząt: - Trzy dziewczynki i chłop- ca - mówi. Ma też pięcioro prawnucząt i dwuletniego praprawnuka Igora.

- Na naszej wigilii zawsze jest gwarno - opowiada pani Stefania. - A na naszym stole nie może zabraknąć zupy grzybowej z kluseczkami, gołąbków z kaszy gryczanej, śledzia i karpia, choć ja niekoniecznie jestem za karpiem - zaznacza. - No i oczywiście muszą być pierogi!

Właśnie te pierogi pani Stefania przygotowała na tegoroczny konkurs świąteczny podczas Wigilii Wsi Polskiej. Zgodziła się zdradzić nam przepis na swoją koronną, wigilijną potrawę. Oto on: - Gotuję kapustę kiszoną, a po ugotowaniu odsączam, żeby nie była zbyt kwaśna. Kapustę kroję, ale niezbyt drobno, bo lubię w pierogach wyczuwalne kawałeczki farszu. Suszone grzyby - podgrzybki i prawdziwki - moczę najpierw ok. godziny, a potem gotuję. Po odcedzeniu kroję podobnie jak kapustę. Smażę okrojoną drobno cebulkę na maśle, wszystko łączę i doprawiam przyprawami. Potem robię ciasto z 1 kg mąki, jednego jajka, odrobiny soli i gorącej wody. Zagniecione ciasto musi być masywne, ale nie twarde. Nie rozwałkowuję ciasta, tylko odrywam małe kulki i lepię w dłoniach. To dłużej trwa, ale nie muszę używać tyle siły.

Każdy pieróg jest też cieniutki i pięknie sklejony. Żaden nie rozklei się przy gotowaniu. Na wigilię podaję pierogi gotowane i polane tłuszczykiem z cebulką. Jeśli coś zostanie, można potem odsmażyć. Będą równie pyszne. Smacznego i wesołych świąt!

Pstrąg w galarecie Danuty Topij z Ołużnej

Pstrąg w galarecie Danuty Topij z Ołużnej
Pstrąg w galarecie Danuty Topij z Ołużnej

Pstrąg w galarecie Danuty Topij z Ołużnej

Składniki: 1 duży pstrąg, 1 cebula, kilka ziaren pieprzu i ziela angielskiego, liść laurowy, 2 litry wody, trzy czwarte szklanki octu, 3 łyżki cukru.

Galareta: 1 litr wody, 1 łyżeczka Vegety, 2 łyżeczki żelatyny.

Do dekoracji: czerwona cebula, rzodkiewka, sałata, pietruszka.

Przygotowanie: rybę sprawić, pokroić w dzwonka. Wodę z octem, cukrem i pokrojoną w ćwiartki cebulą zagotować. Dodać ziele i pieprz, włoszczyznę. Po ugotowaniu wywaru dodać rybę. Gotować ok. 10 minut. Na sam koniec delikatnie posolić. Pozostawić pstrąga w wywarze do ostygnięcia. Przygotować galaretę. Zagotować wodę, dodać Vegetę, żelatynę i odstawić do lekkiego stężenia. Na półmisek wyłożyć liście sałaty, ugotowane jajko, pokrojonego korniszona, wyciąć różę z czerwonej cebuli, rzodkiewkę. Cytrynę pokroić w plasterki nadciąć do połowy i wywijając w dwie strony ułożyć dekoracyjnie. Pstrąga wyjąć z wywaru, obrać z ości. Między kawałkami ryby ułożyć plasterki cytryny. Wszystko podlać dla smaku delikatnie wywarem, z którego wyjęliśmy rybę i obłożyć stygnącą galaretą. Smacznego!

Ciasto karmelowe Stanisławy Fabińskiej z Rusowa

Ciasto karmelowe  Stanisławy Fabińskiej z Rusowa
Ciasto karmelowe Stanisławy Fabińskiej z Rusowa

Ciasto karmelowe Stanisławy Fabińskiej z Rusowa

Uniwersalny przepis na biszkopt, który udaje się zawsze, pochodzi z domu rodzinnego pani Stanisławy w Ostrówku w województwie kujawsko - pomorskim. Przekazała go jej mama, pani Anna Przybylska.

Biszkopt: 6 jaj, 1 szklanka cukru, 1 szklanka mąki, 2 łyżki mąki ziemniaczanej, 6 łyżek oleju, łyżeczka proszku do pieczenia.

Wszystkie składniki zmiksować dodając w kolejności zgodnej z przepisem. Upiec jak każde ciasto biszkoptowe. Upieczone ciasto po wystygnięciu przeciąć na dwie warstwy. Przełożyć masą kremową (wystarczy krem do tortów z paczki, smak wybierzmy taki, który najbardziej lubimy). Kremem można posmarować także wierzchnią warstwę, pamiętając jednak, że zewnętrzną warstwę pokryje masa kajmakowa. Można ją zrobić samemu, gotując ok. 3 godzin słodkie mleko kondensowane, albo kupując gotową, w puszce. Do dekoracji uprażyć na patelni ziarna świeżo łuskanego słonecznika z cukrem (1 łyżką). Gdy zbrązowieje, będzie gotowy.

Słonecznikiem obsypać ciasto. Do dekoracji można użyć także gotowych ozdób cukierniczych, np. kwiatki lub perełki. Smacznego!

Tatar z łososia Alicji Wójtowicz z Charzyna

Tatar z łososia Alicji Wójtowicz z Charzyna
Tatar z łososia Alicji Wójtowicz z Charzyna

Tatar z łososia Alicji Wójtowicz z Charzyna

Składniki: 0,5 kg wędzonego łososia, 4 ogórki kiszone, odrobina maggi, cebula, kapary.

Łososia i ogórki bardzo drobno posiekać. Wymieszać dodając maggi. Wyłożyć na półmisek, dekorując wokół drobno posiekaną cebulką. Ozdobić kaparami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!