Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wodór to nasza przyszłość. Studenci będą tworzyć innowacyjne projekty dla gospodarki

Od marca 2023 r. na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym ruszy druga w Polsce Akademia Wodorowa dla studentów. To inicjatywa w ramach Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej.

Głównym celem Akademii będzie szkolenie i rozwój kadr wyspecjalizowanych w innowacyjnych technologiach wodorowych oraz w ich praktycznym wykorzystaniu w biznesie. Organizatorem projektu są Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police SA oraz Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny.

- Wodór to paliwo przyszłości, a my potrzebujemy specjalistów, którzy tę przyszłość pomogą budować - mówi Mariusz Grab, prezes Grupy Azoty Police. - Stawiamy na młodych, zdolnych i ambitnych ludzi. Będziemy oferowali studentom wzięcie czynnego udziału w innowacyjnych projektach, z których wiele będzie stanowić prawdziwe novum w Europie. Najlepsi absolwenci będą mogli odbyć staże i wiązać swoją przyszłość z pracą w Grupie Azoty.

Dla studentów to przede wszystkim szansa na ciekawą pracę.

- Wodór będzie stanowić jedno z podstawowych źródeł energii w sektorach trudnych lub niemożliwych do zelektryfikowania, w gałęziach przemysłu takich jak lotnictwo, żegluga, transport ciężki - mówi prof. Jacek Wróbel, rektor ZUT. - Mamy dobre zespoły badawcze i chcemy być przodownikami w tych badaniach.

I edycja Akademii Wodoru to program edukacyjny skierowany do studentów kształcących się na kierunkach technicznych o różnych profilach oraz specjalnościach, a także absolwentów, którzy ukończyli już studia inżynieryjne ze średnią ocen powyżej 4 i wykonali projekt w ramach pierwszego etapu rekrutacji, a w dniu zgłoszenia nie mogą mieć ukończonego 27 r.ż.

Celem Akademii będzie też wymiana myśli między ekspertami i praktykami z wieloletnim doświadczeniem w tej dziedzinie. Uczestnicy poznają działania instalacji, zarówno te związane z produkcją wodoru odnawialnego, jak i niskoemisyjnego.

Inwestycje w odnawialne i ekologiczne źródła energii w naszym regionie nabierają rozpędu. Rozwój morskich farm wiatrowych w ramach porozumienia „Nauka dla Morza” oraz Zachodniopomorska Dolina Wodorowa - z tymi programami, wartymi dziesiątki miliardów euro, związani są pracownicy Politechniki Koszalińskiej.

- Decyzje o budowie morskich farm wiatrowych na Ławicy Słupskiej i Środkowej o mocy ponad 30 GW, fabryki generatorów wiatrowych w Szczecinie, portu serwisowego w Ustce, terminala instalacyjnego farm wiatrowych w Świnoujściu, systemów wytwarzania „zielonego” wodoru i mnóstwo innych pokazują, że ta przyszłość jest już bardzo bliska - mówi „Głosowi” dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK i rektor uczelni. - Do tego jednak potrzebni są ludzie o odpowiednich kompetencjach. Politechnika Koszalińska ma doświadczenie w realizacji projektów badawczych dotyczących energetyki, elektroniki, informatyki czy budownictwa specjalistycznego. Posiada zaplecze aparaturowe, techniczne i lokalowe.

Na Politechnice toczą się prace koncepcyjne nad specjalnością budowa i konstrukcje elektrowni wiatrowych na kierunku Budownictwo, na kierunku Elektronika - konstruowanie i eksploatowanie urządzeń sterowania i zabezpieczeń generatorów prądu i systemów przesyłowych, na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn - wytwarzanie i eksploatacja maszyn do produkcji energii, na Informatyce - przetwarzanie baz danych pochodzących z czujników pomiarowych internetu rzeczy. Kształcenie kadr odbywa się też w Szkole Doktorskiej, która od tego roku akademickiego oferuje możliwość zdobycia doktoratu w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych oraz społecznych.

Szacowane potrzeby zatrudnienia związane z rozpoczętymi programami to 34 tysiące osób w ramach budowy wiatrowych elektrowni morskich i 29 tysięcy przy ich eksploatacji. Dla przemysłu wodorowego należy przewidywać drugie tyle.

Doliny Wodorowe obejmują regiony w Polsce, gdzie będą realizowane projekty skupiające zastosowanie wodoru w różnych obszarach. Dolina Wodorowa to obszar geograficzny, w którym kilka zastosowań wodoru łączy się w zintegrowany ekosystem.

List intencyjny w sprawie powołania Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej został podpisany w listopadzie 2022 r. przez przedstawicieli 16 największych firm z regionu, władz wyższych uczelni, portów. Wśród nich są m.in. Grupa Azoty, Enea, porty morskie w regionie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera