Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wody Polskie ogłosiły przetarg. Słoma jęczmienna ma ograniczyć sinice w Jamnie

Jakub Roszkowski
Jakub Roszkowski
Dyrektor Wód Polskich w Szczecinie zakłada nawet skuteczność takiego zabiegu na poziomie kilkudziesięciu procent
Dyrektor Wód Polskich w Szczecinie zakłada nawet skuteczność takiego zabiegu na poziomie kilkudziesięciu procent Radosław Brzostek
To nie jest żart. Wody Polskie właśnie ogłosiły przetarg na „Wykorzystanie słomy jęczmiennej w celu poprawy jakości wód jeziora Jamno”.

Wbrew pozorom, choć brzmi to mało wiarygodnie, to jednak taka operacja naprawdę może spełnić swoją rolę. Dyrektor Wód Polskich w Szczecinie zakłada nawet skuteczność takiego zabiegu na poziomie kilkudziesięciu procent. Oddajmy mu głos.

- To metoda z powodzeniem stosowana w akwenach słodkowodnych. Powoduje zdecydowane zmniejszanie się ilości sinic - mówi Marek Duklanowski, szef Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Szczecinie. - Skuteczność jest naprawdę duża i w jeziorze Jamno, mocno przeżyźnionym, z dużą ilością biogenów, może przyczynić się do znacznego wręcz zmniejszenia liczby dni, podczas których pojawia się wykwit sinic.

Zobacz także: Koszalin: MZK Koszalin kupuje nowy statek, który będzie pływał po jeziorze Jamno

Sinic w Jamnie nie było nigdy dużo, ale ostatnie lata to już wręcz dramat, niemal całe jezioro zamienia się w jedną wielką hodowlę sinic.

Co więc dokładnie chcą zrobić na Jamnie Wody Polskie? Przedmiotem zamówienia jest wykorzystanie słomy jęczmiennej jako biologicznego filtra wód jeziora Jamno poprzez jej trwałe zamocowanie w miejscach oznaczonych. Według naszych informacji słoma jako filtr ma zostać umieszczona przy ujściach rzek Unieść i Dzierżęcinka oraz przy Kanale Jamneńskim. Przy kanale filtry mają ograniczyć wypływ sinic do Bałtyku.

System filtrujący powinien składać się ze słomy jęczmiennej oraz systemu kotwienia. - Rozkład słomy powoduje uwalnianie substancji, zwanych algistatykami, do przepływającej wody. Substancje te ograniczają i wyhamowują rozwój glonów fitoplanktonowych, w tym sinic - czytamy w opracowaniu, udostępnionym nam przez Wody Polskie.

W tej chwili Wody Polskie oceniają oferty, jakie wpłynęły do tej instytucji. Zgodnie z harmonogramem wybór wykonawcy ma nastąpić w ciągu miesiąca, ale wykonawca będzie miał na wszystko czas aż do października.

- To jeden z wielu kroków, które podejmujemy, jeśli chodzi o jezioro Jamno - komentuje jeszcze Marek Duklanowski. - Cały czas czekamy też na decyzje pozwalające na przebudowę wrót sztormowych na Kanale Jamneńskim. Liczymy, że taka decyzja zostanie wydana najpóźniej w maju - kończy dyrektor.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo