WOŚP zagra już w niedzielę. Szpitale w regionie koszalińskim...

  WOŚP zagra już w niedzielę. Szpitale w regionie koszalińskim pełne sprzętu z serduszkami

  Joanna Krężelewska

  Głos Koszaliński

  Aktualizacja:

  Głos Koszaliński

  Pomoc Orkiestry trafia do wszystkich regionów w Polsce. Ważnym celem WOŚP jest wsparcie diagnostyki, stąd zakup nowoczesnych aparatów USG, rentgenów

  Pomoc Orkiestry trafia do wszystkich regionów w Polsce. Ważnym celem WOŚP jest wsparcie diagnostyki, stąd zakup nowoczesnych aparatów USG, rentgenów czy kardiomonitorów ©Radek Koleśnik

  Na większości oddziałów szpitalnych możecie zauważyć cząstkę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Chyba, że zamkniecie oczy. Ze sprzętów z „serduszkiem” lekarze korzystają codziennie.
  Pomoc Orkiestry trafia do wszystkich regionów w Polsce. Ważnym celem WOŚP jest wsparcie diagnostyki, stąd zakup nowoczesnych aparatów USG, rentgenów

  Pomoc Orkiestry trafia do wszystkich regionów w Polsce. Ważnym celem WOŚP jest wsparcie diagnostyki, stąd zakup nowoczesnych aparatów USG, rentgenów czy kardiomonitorów ©Radek Koleśnik

  Przez 26 lat fundacji Jurka Owsiaka udało się uzbierać łącznie... aż 951 mln złotych!

  Złotówki kilka miesięcy po zbiórce zamieniają się w sprzęt, który pomaga lekarzom ratować najczęściej tych najmłodszych pacjentów. Konkrety? Do Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie najwięcej sprzętu trafiło w latach 2004 -2009 - wart był prawie trzy miliony złotych. W roku 2010 Oddział Neonatologiczny został wyposażony w stanowisko do wspomagania oddechowego i dwa urządzenia do badania słuchu, a Oddział Laryngologiczny w USG.
  Wartość sprzętu - 291,9 tys. zł. W 2012 roku Oddział Laryngologiczny wzbogacił się w audiometr i zestaw do otoemisji, pozwalający wykryć niedosłuch u najmłodszych pacjentów (56,1 tys. zł). W 2015 roku Oddział Intensywnej Terapii Dziecięcej otrzymał monitor pomiarów przezskórnych o wartości 45 tys. 700 zł, a Oddział Chirurgii Dziecięcej urządzenie do detekcji pourazowych krwawień mózgowych o wartości 52 tys. 388 zł. - W 2017 roku otrzymaliśmy od WOŚP, w ramach wymiany, komputery służące do wprowadzania danych w ramach Programu Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków. Komputery przekazano do Oddziału Intensywnej Terapii Dziecięcej, Oddziału Neonatologii i Oddziału Laryngologii - wylicza Cezary Sołowij, rzecznik koszalińskiego szpitala.

  Największym beneficjentem w 2017 roku był Oddział Dziecięcy. Wyposażony został m.in. w 16 łóżeczek, pulsoksymetr, aparat do lokalizacji naczyń krwionośnych, kardiomonitor - łącznie w sprzęt o wartości niemal 82 tys. zł. W ubiegłym roku do Zakładu Diagnostyki Obrazowej przyjechał aparat USG o wartości około 250 tys. zł, a do Oddziału Neonatologicznego i Oddziału Anestezjologii 2 urządzenia do screnningowego badania słuchu.

  Kołobrzeski szpital przez ostanie 18 lat wzbogacił się o sprzęt o łącznej wartości ponad 800 tys. zł. Urządzenia trafiły na oddziały neonatologiczny, pediatryczny i otolaryngologiczny. Tylko w ubiegłym roku, do lecznicy dotarł sprzęt wart ponad 380 tys. zł. Pediatria zyskała m.in. 15 nowych łóżek specjalistycznych, wartych łącznie ponad 56 tys. zł. Ponad 61,5 tys. zł kosztował ultrasonograf diagnostyczny, 16 tys. zł - skaner do lokalizacji żył, 10 tys. zł - 2 pompy strzykawkowa. Oddział neonatologiczny dostał w 2018 r. urządzenia warte w sumie ponad 210 tys. zł.

  Szczecinecki szpital był wielokrotnie obdarowywany przez WOŚP - otrzymał siedem urządzeń medycznych do specjalistycznej opieki nad noworodkami wart kilkaset tysięcy złotych, w tym już ponad 20 lat temu inkubator po jednym z pierwszych finałów. Ostatnio na oddział położniczy szpitala w Szczecinku trafiły: nowoczesny inkubator z dotykowym panelem sterującym, stanowisko do wspomagania oddechowego noworodków (tzw. infant flow), kardiomonitor, stanowisko do resuscytacji, bilirubinometr, lampa do fototerapii. W zeszłym roku aparat USG, urządzenia do lokalizacji naczyń krwionośnych i badania słuchu (w sumie sprzęt o wartości 313 tys. zł).

  W 2018 roku Szpital Powiatowy w Sławnie, a konkretnie oddział położniczo - ginekologiczny wzbogacił się o nowe urządzenia od WOŚP. Były to m.in. dwa aparaty KTG, stanowisko do resuscytacji noworodka, lampa do fototerapii, aparat do nieinwazyjnego wspomagania oddechu, aparat do badania słuchu dla noworodków.

  Współpraca: R, IMA, WK


  POLECAMY:

  Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego
  Zobacz także: Podsumowanie 26. finału WOŚP w Koszalinie

  Czytaj treści premium w Głosie Koszalińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (5) forum.gk24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo