Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wściekłe nietoperze w Szczecinku

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Nietoperz
Nietoperz www.sxc.hu
U padłych nietoperzy znalezionych w Szczecinku stwierdzono wściekliznę. Inspekcja weterynaryjna już działa.

- Jednego małego, martwego nietoperza znalezionego na ulicy Drahimskiej w Szczecinku do lecznicy dla zwierząt przywieźli strażnicy miejscy, drugiego znalazł na ulicy Wyszyńskiego mieszkaniec – mówi Sebastian Korecki z wydziału zarządzania kryzysowego w szczecineckim starostwie. – Nikogo nie pogryzły. Zwierzęta zostały wysłane do przebadania w instytucie w Puławach, które potwierdziło, że były chore na wściekliznę.

W związku z tym powiatowy lekarz weterynarii na terenie Szczecinka sprowadził zakaz targów, wystaw, pokazów i konkursów z udziałem zwierząt. Psy powinny być trzymane na uwięzi, a koty w zamknięciu. Obszar zostanie oznakowany poprzez umieszczenie plakatów ostrzegawczych. W obrębie obszaru zagrożonego należy unikać kontaktów ze zwierzętami dziko żyjącymi, nie dotykać zwierząt chorych lub padłych, w przypadku znalezienia martwego nietoperza lub innego zwierzęcia stałocieplnego, należy o tym fakcie powiadomić Straż Miejską w Szczecinku lub Inspekcję Weterynaryjną. Psy powinny być wyprowadzane w kagańcu i na smyczy.
Koty nie powinny być swobodnie wypuszczane z domów, bezwzględnie należy dopełnić obowiązku szczepienia psów przeciw wściekliźnie. Zaleca się również szczepienie kotów.

Wścieklizna jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirus atakujący ośrodkowy układ nerwowy i kończy się zawsze śmiercią. Na zakażenie wirusem wścieklizny wrażliwe są wszystkie zwierzęta stałocieplne, a także człowiek. Wirus wścieklizny przenoszony jest ze śliną chorego zwierzęcia. Do zakażenia człowieka dochodzi poprzez ugryzienie przez zwierzę lub bezpośredni kontakt ze śliną zakażonych zwierząt. Rodzice szczególną uwagę powinni zwrócić na dzieci, które są bardziej narażone na kontakt z obcymi zwierzętami.

W przypadku pogryzienia człowieka przez chore lub podejrzane o wściekliznę zwierzę należy pozwolić, aby krew swobodnie przez jakiś czas wypływała z rany, przemyć ranę wodą z mydłem, zdezynfekować ranę, nałożyć opatrunek i jak najszybciej zgłosić się do lekarza i sanepidu.

Nietoperze, jak inne ssaki dziko żyjące są zwierzętami wrażliwymi na zakażenie wirusem wścieklizny, ale ryzyko przenoszenia wirusa między zwierzętami jest niewielkie.

Zobacz także: Nietoperze szykują się do zimowego snu. Kilka tygodni przed czasem

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!