MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wszystkich Świętych w Kołobrzegu. Wspomnienia tych, którzy odeszli

Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
We wtorek Wszystkich Świętych, środa to Zaduszki. Będziemy wspominać tych, którzy odeszli
We wtorek Wszystkich Świętych, środa to Zaduszki. Będziemy wspominać tych, którzy odeszli Michał Świderski
Wspominamy zmarłych, którzy odeszli w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Są wśród nich ludzie, którzy mieli wpływ na losy naszego miasta, uczyli nas, odkrywali historię, sami byli jej częścią.

W grudniu ubiegłego roku pożegnaliśmy Annę Szymonowicz, przez wiele lat kierowniczkę referatu drogowego Urzędu Miasta.

21 stycznia zmarł Jerzy Patan, dziennikarz i fotoreporter, przez ponad trzy dekady związany z „Głosem Koszalińskim” oraz „Głosem Pomorza”. Także wydawca książek i albumów na temat przeszłości Pomorza Zachodniego. Oprócz tysięcy samodzielnie wykonanych, wielokrotnie nagradzanych zdjęć, Jerzy Patan zgromadził także największy w Polsce zbiór archiwalnych fotografii wykonanych w Kołobrzegu. Od połowy lat dziewięćdziesiątych zaczął się nimi dzielić, publikując je w serii albumów z unikatowymi obrazami dawnego Kołobrzegu. Miał 77 lat.

W tym samym wieku był Maciej Zientala. Zmarł 15 lutego. Od 1967 r. pracował w Przedsiębiorstwie Połowów i Usług Rybackich Barka w Kołobrzegu. Uczył przedmiotów zawodowych w Technikum Rybołówstwa Morskiego. Od 1975 roku przez 4 lata był dyrektorem tej szkoły.

11 maja odszedł Marek Karpiniuk. Był radnym kadencji 2010 - 2014. Reprezentował Platformę Obywatelską. Miał 62 lata. Był ojcem Sebastiana Karpiniuka, posła PO, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Także wiosną pożegnaliśmy Różę Klein, 95 - letnią panią profesor „od francuskiego”, szanowaną i bardzo lubianą pedagog, która urodziła się w polskiej, patriotycznej rodzinie w Niemczech, w Zagłębiu Ruhry. Część dzieciństwa spędziła we Francji, by w 1936 r. przyjechać z rodzicami do Polski. W 1948 r. rozpoczęła pracę w pierwszej Szkole Ogólnokształcącej w Kołobrzegu. Jej wspomnienia (trzy części) publikowaliśmy na łamach Głosu Kołobrzegu. 16 lipca zmarł także Władysław Cieślak, kołobrzeżanin, który w latach 1994 - 1998, był miejskim radnym. Miał 88 lat.

Nie ma też już z nami Bogumiła Bartyzela, społecznika, przyjaciela naszej gazety, wieloletniego prezesa Rodzinnych Ogródków Działkowych na Janiskach w Kołobrzegu. Bogumił Bartyzel zmarł 2 sierpnia, miał 87 lat.

29 września, w wieku 81 lat, odszedł człowiek morza, kapitan jachtowy Zbigniew Butowski, przewodniczący kapituły nadającej tytuł „Zasłużonego dla Żeglarstwa Kołobrzeskiego”. Sam Zbigniew Butowski również otrzymał ten tytuł. Był skarbnicą wiedzy o żeglowaniu i pionierem wędkarstwa morskiego. Zapisał się też w historii miasta jako jeden z dyrektorów nieistniejącej już Fabryki Podzespołów Radiowych Elwa oraz Sanatorium Bałtyk.

3 października zmarła Antonina Skrzeczkowska, najstarsza kołobrzeżanka. 21 lutego skończyła 105 lat. W 1947 r. wraz z całą rodziną znalazła się w wiosce Korlino, niedaleko Postomina. Wraz z mężem Ignacym pracowała w na roli. Do Kołobrzegu przyjechała do córki i została tu wychowując wnuki po tragicznej śmierci ich rodziców. W tym tygodniu rodzina i przyjaciele pochowała Henryka Ogińskiego, w latach 70-tych i 80-tych, koszykarza kołobrzeskiej Kotwicy.

Pożegnaliśmy w tym roku także kolejnych, kołobrzeskich Pionierów. 21 marca zmarła pani Helena Bednarska, która przyjechała do Kołobrzegu wraz z mężem, Jerzym, w lutym 1948 roku. Do 1965 r. pracowała w administracji PPiUR Barka, a także w Muzeum Oręża Polskiego. Miała 92 lata.

5 lipca odeszła Leokadia Zygadło. Urodziła się w 1942 r. Jej rodzice w 1945r. osiedli w powiecie kołobrzeskim. Pracowała w przedsiębiorstwie państwowym Uzdrowisko Kołobrzeg. Należała do Klubu Pioniera, śpiewała w Chórze Pionier. Pani Władysława Klar za dwa lata skończyłaby 100 lat. Zmarła 10 września tego roku. Do Kołobrzegu przyjechała zw kwietniu 1945 r. Wspominała, że męża zawsze ciągnęło do morza. Został rybakiem. Przez wiele lat pracowała w Hotelu Skanpol.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Zobacz także: Jak pod Krakowem robi się znicze, czyli najważniejsza jest parafina

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!