Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa w gimnazjum. Uczniowie poznają dzieje twierdzy

IWONA MARCINIAK
Podczas wernisażu wystawy w kołobrzeskim Gimnazjum nr 2 o historii Twierdzy opowiedział nasz redakcyjnykolega Łukasz Gładysiak.
Podczas wernisażu wystawy w kołobrzeskim Gimnazjum nr 2 o historii Twierdzy opowiedział nasz redakcyjnykolega Łukasz Gładysiak. Michał Swiderski
Dzieje Twierdzy Kołobrzeg w 20 odsłonach. Wszystko po to, by pasją do historii zarazić młodzież.

- Cieszy mnie, że projekt trafił do naszej szkoły. Myślę, że wielu uczniów chętnie zerknie na stojące na korytarzu plansze, dokładniej poznając historię miejsca swojego zamieszkania - mówiła nam wczoraj Ewa Kamińska, dyrektor Gimnazjum nr 2 im. Józefa Wybickiego w Kołobrzegu. Jak dodała, część informacji zawartych na posterach
i dla niej, choć mieszka w Kołobrzegu od 27 lat, jest zaskakująca. Wszystko za sprawą wystawy, którą uroczyście otwarto w szkole przy ul. Śliwińskiego we wtorkowe przedpołudnie.

Dzieje Festung Kolberg opracowane zostały przez członków Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.

- Pracowały nad nią cztery osoby, ale korzystaliśmy z szerokiego zbioru źródeł, między innymi artykułów historycznych pisanych przez Hieronima Kroczyńskiego oraz zamieszczanych na łamach "Głosu Koszalińskiego" - powiedział Tomasz Łowkiewicz. Wśród miłośników historii Ziemi Kołobrzeskiej uznaniem cieszy się od dekady, między innymi w związku ze swoim wcześniejszym projektem - witryną internetową poświęconą walkom w 1945 r.

Wystawa poświęcona Twierdzy to 20 barwnych plansz, na których zamieszczono archiwalne zdjęcia, ilustracje oraz mapy. Część szerszemu gronu odbiorców zaprezentowana została pierwszy raz.

- Koszt projektu wyniósł ok. 10 tys. zł. Udało się nam otrzymać dofinansowanie z urzędu marszałkowskiego w Szczecinie oraz władz Kołobrzegu - uzupełnia współautor, Robert Dziemba, prezes kołobrzeskiego koła TOnZ.

Postery, podobnie jak krótka prelekcja dotycząca dziejów militarnych miasta, wygłoszona przez naszego redakcyjnego kolegę, historyka Łukasza Gładysiaka, zwróciły uwagę uczniów "dwójki". Z nie mniejszą przyglądali się zaprezentowanym podczas wernisażu egzemplarzom broni używanej przez strony walczące o miasto przed blisko 70. laty.

- Rzadko kiedy w szkole mamy okazję zobaczyć takie oryginalne rzeczy. To bardziej zachęca do nauki niż typowe podręczniki - mówi Kuba Kurant, przymierzając się do słynnego kałasznikowa. Wystawa pozostanie w Gimnazjum nr 2 do poniedziałku. W kolejnych tygodniach odwiedzi następne kołobrzeskie szkoły.

Postery związane z dziejami twierdzy są też promocją nowego portalu historycznego: www.twierdzakolobrzeg. pl. Więcej w najbliższym wydaniu "Głosu Kołobrzegu".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!