Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XI Spotkanie Kultur w Koszalinie

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Czeremszyna koncertowała w wielu miastach Polski oraz poza jej granicami: we Włoszech, Niemczech, Francji, w Szwecji, Belgii, Holandii, Rosji, na Łotwie, Litwie i Węgrzech oraz w Nepalu
Czeremszyna koncertowała w wielu miastach Polski oraz poza jej granicami: we Włoszech, Niemczech, Francji, w Szwecji, Belgii, Holandii, Rosji, na Łotwie, Litwie i Węgrzech oraz w Nepalu Radosław Brzostek
Po raz jedenasty spotkają się kultury mniejszości narodowych.

3 września (sobota) w godz. 18-22 na Rynku Staromiejskim odbędzie się XI Spotkanie Kultur. - Z roku na rok pomysł spotkań cieszy się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców Koszalina i regionu, toteż postanowiliśmy, odpowiadając na zapotrzebowanie widzów, rozwinąć formułę spotkań i zorganizować koncert, połączony z prezentacją rękodzieła na placu przed koszalińskim ratuszem, aby umożliwić wszystkim chętnym swobodny i bezpłatny udział w wielokulturowej imprezie - informuje Roman Biłas, przewodniczący Zarządu Koszalińskiego Oddziału Związku Ukraińców w Polsce. - W tym roku sceną dla artystów będzie scena, znajdująca się w City Boksie na Rynku Staromiejskim.

Spotkanie Kultur jest prezentacją dorobku artystycznego mniejszości narodowych, zamieszkujących Pomorze Środkowe, reprezentujących kulturę ukraińską, niemiecką i romską, a także kulturę polską. Oprócz występów będą stoiska m.in. z ukraińskimi ludowymi ubiorami, tzw. wyszywankami, czyli ręcznie wyszywanymi, zdobionymi kolorowymi nićmi koszulami, stoiska z muzyką mniejszości narodowych oraz stoiska z wyrobami artystycznymi.

Wystąpią na niej cztery zespoły. Pierwszy to Czeremszyna z Czeremchy, grupa należąca do czołówki folkowych zespołów w Polsce, inspirująca się folklorem słowiańskim, głównie podlaskim. Zespół powstał w listopadzie 1993 roku w Czeremsze, niewielkiej miejscowości na Podlasiu, z inicjatywy Barbary Kuzub-Samosiuk. Podlasie, skąd pochodzi zespół, to specyficzny region, gdzie współżyje wiele kultur (m.in. polska, białoruska, ukraińska), co znajduje odzwierciedlenie w repertuarze kapeli.

Ze Sławna przyjedzie Kurna Chata. Artyści inspirację do swej działalności artystycznej czerpią z polskiej tradycji muzycznej różnych regionów. Swoją fascynację dźwiękami „spod strzechy” realizują poprzez opracowywanie oryginalnych tematów ludowych oraz tworzenie własnych piosenek inspirowanych folklorem.

Kulturę romską przybliży Cygański Zespół Artystyczny Freida z Koszalina, który powstał przy koszalińskiej Fundacji Edukacyjno-Integracyjnej o tej samej nazwie. Założycielem zespołu jest prezes Fundacji Władysław Doliński.

W różnych językach świata, w szczególności w języku niemieckim, śpiewają artyści ze Studia Wokalnego „BIS” z Leśnicy. Zespół liczy 14 osób w wieku od 7 do 20 lat, których pasją jest śpiew i taniec. Studio wykształciło wiele młodych wokalistek, które związały swoje dalsze życie ze śpiewaniem.

Wstęp na imprezę będzie bezpłatny. Organizatorem XI Spotkania Kultur jest Zarząd Koła i Oddziału Związku Ukraińców w Polsce przy współpracy z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Mniejszości Niemieckiej „Pomerania” w Koszalinie, Fundacją Edukacyjną FREIDA reprezentująca mniejszość romską i Centrum Kultury 105 w Koszalinie.

Zobacz także: Koncert: Vavamuffin w Koszalinie

Czytaj inne artykuły w naszym specjalnym serwisie TURYSTYKA: aktywny wypoczynek, atrakcje turystyczne, imprezy

Dzieje się na Pomorzu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!