MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zabieg leczący chory kręgosłup: prosty, bezbolesny i skuteczny

Joanna Boroń, [email protected]
Cement podawany jest w znieczuleniu miejscowym poprzez przezskórne wstrzyknięcie igłą biopsyjną. Pobyt pacjenta w szpitalu ogranicza się do dnia, w którym wykonywana jest wertebroplastyka.
Cement podawany jest w znieczuleniu miejscowym poprzez przezskórne wstrzyknięcie igłą biopsyjną. Pobyt pacjenta w szpitalu ogranicza się do dnia, w którym wykonywana jest wertebroplastyka. Radosław Brzostek
Dolegliwości kręgosłupa to druga po przeziębieniach przyczyna wizyt u lekarza.

Operacja cementowania, czyli wertebroplastyka, może na dobre rozwiązać problemy wielu skarżących się na bóle kręgosłupa.

Stanisława Stańczyk pół roku temu złamała kręgosłup. Na chwilę przed zabiegiem, który w koszalińskim szpitalu wykonał profesor Wojciech Kloc, jeden z prekursorów cementowania w Polsce, trudno jej było uwierzyć, że już za kilka godzin będzie mogła pożegnać się na dobre z niewygodnym gorsetem.

- To takie moje marzenie, ale czy to możliwe, żeby to było takie proste? - pytała. Okazuje się, że możliwe. Ordynator koszalińskiej ortopedii Krzysztof Przybył wyjaśnia: - To bardzo prosty i skuteczny zabieg. Trwa zwykle 30-40 minut. Nie wymaga hospitalizowania chorego. Dwie trzy godziny po zabiegu chory może swobodnie chodzić. Efekt przeciwbólowy jest jeszcze szybszy. Zwykle już kilka minut po wstrzyknięciu cementu plastycznego chory odczuwa ulgę.

Wertebroplastyka jest to zabieg polegający na przez-skórnym wstrzyknięciu cementu kostnego do zmienionego patologicznie trzonu kręgowego. Głównym celem wertebroplastyki jest redukcja, a zazwyczaj całkowite zniesienie dolegliwości bólowych kręgosłupa. Uważa się, że źródłem bólu są mikroruchy beleczek kostnych spowodowane złamaniem bądź procesem patologicznym toczącym się w trzonie.

Wstrzyknięcie cementu powoduje usztywnienie i wzmocnienie struktury - co przyczynia się do redukcji bólu nawet o 95 procent!

Podczas zabiegu pacjent leży na brzuchu. Procedurę przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, w ten sposób chirurg jest w stałym kontakcie z pacjentem. W pierwszej kolejności identyfikuje się pożądane kręgi, następnie ostrzykuje się okolicę środkiem znieczulającym, po czym wprowadza się igły do trzonów kręgowych. Igła ma średnicę 2-3 mm, jej długość zależy od tego, do jakiego miejsca w kręgosłupie chcemy się dostać i od budowy anatomicznej pacjenta.

Przez tę igłę w miejsce chorobowo zmienione wprowadzany jest cement, który jest w tym przypadku lekiem. Jest to mieszanina związków akrylowych, która pod wpływem temperatury ciała tężeje.

Dodatkowo w czasie wiązania dochodzi do wydzielania ciepła, które też ma duże znaczenie lecznicze. Efektem zabiegu jest stabilizacja kręgosłupa. Cement po stężeniu utrzymuje trzon kręgu w pozycji stabilnej, nie pozwala na dalsze niszczenie uszkodzonego trzonu. Do tego w wyniku reakcji egzotermicznej są uszkadzane zakończenia nerwowe, co z reguły daje prawie natychmiastowe ustąpienie bólu.

Pacjent pozostaje jeszcze przez kilkanaście minut w pozycji na brzuchu do czasu całkowitego stwardnienia cementu . Cała procedura trwa od 30-60 minut w zależności od liczby objętych nią kręgów. Za jednym razem można usztywnić 1-3 kręgów.

Wskazaniem do tego typu zabiegu jest przede wszys-tkim osteoporoza, która dotyka starszych chorych. Ich kości są tak kruche, że czasem wystarczy kichnięcie, by doszło do uszkodzenia kręgu.

- Moja najstarsza pacjentka miała 96 lat - wspomina profesor Kloc, który zabiegi cementowania przeprowadza od ponad 10 lat.

- Dzięki cementowaniu odzyskała sprawność i jest samodzielna. Jak zdradza Wojciech Kloc, ten prosty zabieg nie jest jeszcze w Polsce popularny. Jednak lekarze geriatrzy, onkolodzy czy reumatolodzy szybko się do niego przekonują.

Zabiegi wertebroplastyki mogą być refundowane przez NFZ (koszt wykonania zabiegu to około 13 tysięcy złotych). Jednak nie wszys-tkie ośrodki medyczne w Polsce je wykonują. Koszaliń-ski szpital właśnie dołączył do listy placówek, w którym można się poddać zabiegowi. W Szczecinie neurochirurg Leszek Sagan wykonuje zabiegi cementowania w ramach swojej prywatnej praktyki. Zabiegowi można się również poddać na Oddziale Neurochirurgii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!