Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zagrożenie koronawirusem: Szkoły przenoszą się do internetu. O edukacji w Koszalinie, naborze, ale też o pomocy dla firm [wideo]

Marzena Sutryk
Marzena Sutryk
archiwum
Od środy startuje na dobre zdalne nauczanie w szkołach. System funkcjonowania placówek oświatowych w tych trudnych dniach, a także formy wsparcia dla firm były w poniedziałek wiodącymi tematami na kolejnej telekonferencji z udziałem władz Koszalina.

Z uwagi na zagrożenie koronawirusem uczniowie pozostają w domach przynajmniej do świąt wielkanocnych. Czy potrwa to dłużej? Tego dziś nie wie nikt. W poniedziałek konferencję m. in. na temat edukacji w czasach epidemii zwołali prezydent Koszalina Piotr Jedliński oraz jego zastępca Przemysław Krzyżanowski.

- W związku z tym, że przerwa w szkołach została przedłużona do świąt, pojawiło się rozporządzenie ministra edukacji narodowej, które reguluje to, jak ma wyglądać zdalne nauczanie - mówił wiceprezydent Przemysław Krzyżanowski. - W Koszalinie (a także w innych miejscowościach i w tamtejszych szkołach - dop. red.) od środy obowiązuje zdalne nauczanie. Polecana jest przede wszystkim platforma edukacyjna udostępniona przez MEN - epodreczniki.pl . My w 2012 roku wyposażyliśmy nasze placówki oświatowe w Koszalinie w platformę edukacyjną i jesteśmy do tego przygotowani, by prowadzić zajęcia, one już dziś się odbywają - mówił też wiceprezydent.

Za organizację kształcenia na odległość odpowiada dyrektor szkoły. Jest on zobowiązany do tego, aby powiadomić rodziców, w jaki sposób będzie zorganizowana nauka. Jak zapewnił wiceprezydent Krzyżanowski, we wtorek na stronach internetowych poszczególnych szkół powinny pojawić się szczegółowe informacje na temat zdalnego nauczania i sposobów komunikacji na linii nauczyciel - uczeń. Przy tym dyrektor musi ustalić z nauczycielami tygodniowy zakres materiału dla poszczególnych klas, uwzględniając m.in.: równomierne obciążenie ucznia zajęciami w danym dniu, zróżnicowanie tych zajęć, czy możliwości psychofizyczne ucznia. Dyrektor ma też określić formy kontaktu ,czy konsultacji nauczyciela z rodzicami i uczniami.
Nauka prowadzona na odległość może być realizowana z wykorzystaniem materiałów udostępnionych przez nauczyciela, w szczególności tych rekomendowanych przez MEN. W przedszkolach i klasach I-III szkoły podstawowej nauczyciel ma obowiązek poinformowania rodziców o dostępnych materiałach, a także możliwych sposobach i formach ich realizacji przez dziecko w domu.

- Podjąłem decyzję o przesunięciu terminów naboru do koszalińskich szkół, przedszkoli, żłobków - mówił też prezydent Piotr Jedliński. - Nie będzie konieczności osobistego kontaktu, a w końcowym etapie, przy potwierdzaniu korzystania z placówki, ograniczymy ten kontakt do minimum.

Tak więc rodzice dzieci, które już uczęszczają do żłobków, mają czas na potwierdzenie woli dalszego korzystania z placówki do końca kwietnia i mają to robić wyłącznie drogą mailową. Bez zgłaszania się do żłobka. Dla rodziców dzieci, które po raz pierwszy zostaną zgłoszone do żłobka, elektroniczny nabór jest przewidziany od 1 kwietnia do 30 kwietnia, także drogą elektroniczną (portal.eduportal.koszalin.pl), poprzez wysłanie kart zgłoszeń do poszczególnych oddziałów.

W przedszkolach, gdzie rekrutacja miała rozpocząć się 1 kwietnia, termin ten został przesunięty na 20 kwietnia; nabór w przedszkolach potrwa do 30 kwietnia. Podobne terminy obowiązują w koszalińskich szkołach.
- Proszę o sprawdzanie strony: eduportal.koszalin.pl, tam będą wszelkie informacje - mówi wiceprezydent Koszalina Przemysław Krzyżanowski.

Jeżeli chodzi o praktyki uczniowskie w szkołach zawodowych - te w związku z przerwą zostały zawieszone; ich realizacja przedłuży się.

Pensje dla nauczycieli: - Nauczyciele, którzy są w kontakcie z uczniami, prowadzą zajęcia zdalnie, przez intrenet, oni otrzymają pełne wynagrodzenie - wyjaśniał wiceprezydent. - Gdy będą nadgodziny, one też zostaną rozliczone. Natomiast nauczyciele, którzy będą co najwyżej w gotowości, jak np. nauczyciele wuefu - bo nie przesadzajmy i nie realizujmy zajęć sportowych przez internet - ci nauczyciele otrzymają jedynie wynagrodzenie zasadnicze oraz - jeżeli się należy - dodatek za wychowawstwo i to prawda - oni są pod tym względem najbardziej poszkodowani.

Na telekonferencji była też mowa o kolejnych ograniczeniach, których należy spodziewać się w mieście; m. in. chodzi o dalsze funkcjonowanie instytucji kultury. Te - przypomnijmy - zostały oficjalnie zamknięte do środy 25 marca. Co dalej? - To oczywiste, że podobnie jak szkoły nie prowadzą zajęć, tak też Pałac Młodzieży, czy Centrum Kultury 105 nie będzie prowadzić zajęć dla dzieci i młodzieży - odpowiada wiceprezydent Krzyżanowski. - Podobnie wygląda działalność koncertowa Filharmonii, czy teatralna BTD, ale co do przedłużenia terminu - z tym czekamy na decyzję ministra kultury. Bo przypomnę, że pierwsza decyzja o zamknięciu instytucji kultury wyszła właśnie od ministra.

A jak z deklarowaną w piątek przez prezydenta Koszalina pomocą dla firm, które działają na terenie miasta? W poniedziałek miały być podane szczegóły. I były. - Od 24 marca przedsiębiorcy mogą składać wnioski elektronicznie w sprawie odroczenia płatności z tytułu podatku od nieruchomości, od środków transportu, rolnego i leśnego oraz z tytułu użytkowania wieczystego. Na tyle pozwala nam prawo. To samo dotyczy czynszów z tytułu dzierżawy lokali od ZBM. Odroczenie będzie obowiązywało do grudnia 2020 - mówił prezydent Piotr Jedliński. - Na razie prosimy o składanie tylko i wyłącznie wniosków, poprzez internet albo wrzucając je do urny w ratuszu, bądź w ZBM, albo wysyłając mailem skan bądź zdjęcie wniosku z widocznym podpisem. Prosimy, by nie wysyłać żadnych załączników. Na uzupełnienie będzie czas później. Teraz czekamy na rozwiązanie, które przyjmie Sejm.

Koronawirus nie przestaje się rozprzestrzeniać, a wręcz zatacza coraz większe koło, obejmując nowe tereny. Do tej pory nie został opracowany lek zapobiegający zakażeniom. Nie odkryto także medykamentu (choć trwają intensywne badania), który mógłby skutecznie wyleczyć infekcję. W środę 11 marca WHO dotychczasową epidemię koronawirusa, nazwała pandemią! Trwa ona do dziś. Przedstawiamy zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS), które koncentrują się na profilaktyce, czyli zapobieganiu zakażeniu koronawirusem. Poniższa galeria przedstawia 10 praktycznych porad, których przestrzeganie może uchronić Cię przed infekcją!

Jak uchronić się przed koronawirusem? Porady ekspertów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo