Zapasy: Udane starty wolniaków

(wok)
Wojciech Kukliński
Bardzo pracowicie ostatni czas spędzili reprezentanci AKS Białogard i ZKS Koszalin. Uczestniczyli w kilku międzynarodowych i ogólnopolskich turniejach.

Zbigniew Barański, zapaśnik Atletycznego Klubu Sportowego z Białogardu zajął drugie miejsce w silnie obsadzonym turnieju w Warszawie. W imprezie wzięło udział 57 reprezentantów z dziewiętnastu klubów, w tym wolniacy z Ukrainy, Litwy, Rosji i Słowacji. Barański walczył w wadze do 74 kg. Jego finałowe starcie z Ukraińcem Volodymirem Perkhalinkem było bardzo zacięte. Ostatecznie wygrał Ukrainiec.

- To był kolejny dobry start naszego zawodnika. Zbyszek robi systematyczne postępy. Przypomnę, że podczas niedawnego występu w reprezentacji kraju na turnieju w Hiszpanii zajął piąte miejsce - ocenia Andrzej Szwenk, trener wolniaków AKS. W imprezie tej wziął również udział Patryk Woźniak (AKS), który w wadze do 84 kg zajął szóste miejsce. W warszawskim turnieju biło się także dwóch koszalińskich (ZKS Koszalin) zapaśników. Marcin Grabowski w wadze do 60 kg był dziewiąty, a rywalizujący w kategorii wagowej do 84 kg Mateusz Massiala uplasował się na jedenastej pozycji.

Spory sukces odnotowali także zapaśnicy stylu wolnego AKS z Białogardu, którzy walczyli w Rudzie Śląskiej. Odbył się tu tradycyjny, rozgrywany już po raz dziewiętnasty, międzynarodowy turniej kadetów im. Ryszarda Dworaka. Damian Woźniak startując w wadze do 58 kg zajął trzecie miejsce. Wygrał Eryk Maj (Śląsk Milicz) przed Damianem Pruskiem (Dąbrowa Górnicza). W kategorii wagowej do 69 kg trzecia lokatę zajął Mateusz Żyliński. Białogardzianina wyprzedzili jedynie Robert Strzałka (ZKS Slavia) i Witold Ciemierz (Piast Wola).

Nasi wolniacy zanotowali też start w Ogólnopolskim Turnieju o Puchar Warmii i Mazur. Tu rywalizowali reprezentanci Zapaśniczego Klubu Sportowego z Koszalina. Startujący w wadze do 73 kg Bartłomiej Minko zajął drugie miejsce. W finale uległ Łukaszowi Reszce (Budowlani Olsztyn). W wadze do 59 kg Damian Fałat z Koszalina był trzeci. W półfinale przegrał z Jakubem Kryspinem (Orlik Namysłów). W pojedynku, którego zwycięzca zdobywał brązowy medal wygrał z Piotrem Sawickim (Herkules Łomża). - Cały czas oczekujemy na chętnych, dziewczęta i chłopców urodzeni w 1995 roku i młodszych - mówi Zygmunt Kret, trener ZKS Koszalin.