Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdjęcie z 1927 roku. Pomóż rozwikłać historyczną zagadkę

Rafał Nagórski [email protected]
– Sławno ma ciekawą historię. Być może jej fragmentem jest to zdjęcie – mówi Beata Ostrowska.
– Sławno ma ciekawą historię. Być może jej fragmentem jest to zdjęcie – mówi Beata Ostrowska. Radek Koleśnik
Na świetnie zachowane zdjęcie z 1927 roku natknęła się w swoim domu Beata Ostrowska, mieszkanka Sławna. Prosi o pomoc wszystkich, którzy pomogą rozwikłać jego historię.

Państwo Ostrowscy na strych swojego przedwojennego domu przy ulicy Krasickiego w Sławnie zaglądają dość rzadko. Tym razem do wejścia na górę zmusiła ich drobna usterka, przeciekający dach. - Mąż zbił kawałek tynku i zbierając gruz natknął się na jakąś starą ramkę. Pod pękniętą szybką był włożony kawałek gazety, ale pod nią kryło się świetnie zachowane zdjęcie z datą: 1927 rok - opowiada Beata Ostrowska. Fotografia umieszczona jest na specjalnie tłoczonym papierze, którego kiedyś używały zakłady fotograficzne. Przedstawia grupę osób ze sztandarem na tle jakiegoś budynku.

- Jak do tej pory rozszyfrowaliśmy niemiecki napis, z którego wynika, że to pamią-tka poświęcenia sztandaru braci piekarskiej. Pod spodem są nazwiska osób znajdujących się na fotografii. Na razie to wszystko - mówi pani Beata, która zastanawia się jaką historię skrywa to niecodzienne znalezisko.

Co ciekawe, na odwrocie przedwojennej fotografii znajduje się zdjęcie.... Bolesława Bieruta, przewodniczącego KC PZPR od 1948 i prezesa Rady Ministrów PRL od 1952. Można się tylko domyślać, że portret po wojnie wisiał na ścianie tą właściwą wówczas stroną...

- Wracając jednak do tej strony z 1927 roku, trudno nawet ocenić, gdzie to zdjęcie było zrobione, kim dokładnie są znajdujący się na nim ludzie. Próbowałam nawet szukać widocznego budynku gdzieś w Sławnie, ale z niczym mi się nie kojarzy - mówi nasza czytelniczka, która z zainteresowaniem czyta wszelkie artykuły związane z historią Sławna i powiatu sławieńskiego. - W domu, w którym znalazłam to zdjęcie mieszkam od urodzenia. Tu mieszkali dziadkowie i rodzice, z tym większym zainteresowaniem spoglądam na tę fotografię i proszę o pomoc wszystkich, którzy są w stanie coś więcej o niej powiedzieć - apeluje pani Beata.

Osoby interesujące się historią Sławna twierdzą, że trudno jednoznacznie ocenić miejsce, w którym zdjęcie było zrobione. - Wcale nie mamy pewności, że było wykonane w Sławnie.

Według historycznych zapisków w 1892 roku w Sławnie powstał miejscowy związek kupiecki, a kilka lat później odrębny rolniczy związek kupna i zbytu.

W śródmieściu pojawiało się coraz więcej specjalistycznych i wielobranżowych sklepów z dużymi zapleczami magazynowymi. Ich właściciele starali się sprowadzać towary najwyższej jakości. Nie natknęliśmy się jednak na informację o związku piekarzy.
W 1925 roku liczba placówek handlowych w Sławnie wpisana do rejestru Izby Przemysłowo-Handlowej w Słupsku wynosiła 65. Z tego 58 to sklepy detaliczne, a 7 to hurtownie. Cztery lata później w miesicie były juz 92 sklepy, aż 72 z nich to niewielkie sklepy wielobranżowe handlu detalicznego. Powstawały również nowe placówki handlowe, które oferowały nowości niemieckiego przemysłu, np. motocykle czy aparaty radiowe.

Okres wielkiego kryzysu światowego lat 30-tych spowodował spadek liczby sklepów w mieście - w 1934 roku do 69. Jednak juz po dwóch latach liczba ich wzrosła do 82, a w 1938 roku do 98.

W marcu 1945 roku większość sklepów, które miały swoje siedziby w śródmieściu została zniszczona. Ludność niemiecka pozostała w Sławnie, jak również przybywający tu Polacy, mieli poważne problemy w zaopatrzeniu się w podstawowe produkty. Organizacją handlu zajął się Urząd Pełnomocnika Rządku na powiat sławieński. Referatem Aprowizacji i Handlu w urzędzie kierował Bogumił Stylo.

Wiesz coś na temat widocznego zdjęcia? Sygnały i opinie wysyłaj na: [email protected]

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!