Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowie na wakacjach. Do kogo zwrócić się o pomoc

Ilona Stec [email protected]
Konrad Hryciuk z Siedlec pracuje w Kołobrzegu jako ratownik WOPR i ratownik medyczny w jednej osobie.
Konrad Hryciuk z Siedlec pracuje w Kołobrzegu jako ratownik WOPR i ratownik medyczny w jednej osobie. Fot. Michał Świderski
Nagła choroba, wypadek albo jakiś uraz. Dziś radzimy do kogo zwrócić się o pomoc przebywając z dala od domu, często w niewielkiej miejscowości, gdzie nie ma żadnej przychodni ani apteki.

Podczas pobytu poza miejscem zamieszkania, osoba ubezpieczona w przypadku nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia ma prawo do podstawowej opieki zdrowotnej (czyli pomocy lekarza, pielęgniarki, położnej).

Może także, gdy jej stan zdrowia wymaga pilnej interwencji medycznej, skorzystać z pomocy specjalistycznej. Wybierając się na wakacje w kraju lub w ogóle wyjeżdżając poza miejsce zamieszkania zawsze należy pamiętać o tym, by zabrać ze sobą dowód ubezpieczenia. W żadnym razie nie można też zapomnieć, że jest on potrzebny również dziecku.

Jeśli choroba przydarzy się z dala od domu, można skorzystać z pomocy poradni podstawowej opieki zdrowotnej znajdującej się w pobliżu miejsca aktualnego pobytu, wypoczynku. Poradnie POZ czynne są w dni powszednie od godz. 8 do 18. Po godzinie 18 i całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy, pełnione są dyżury. Wówczas pomocy należy szukać w placówce dyżurującej.

Ze świadczeń POZ po godz. 18 i w dni wolne od pracy powinno się korzystać w uzasadnionych sytuacjach, jeśli stan zdrowia wymaga niezwłocznej pomocy. Do takich przypadków należą m.in. zaostrzenie dolegliwości znanej choroby przewlekłej; infekcja dróg oddechowych z wysoką gorączką (wyższą niż 39 st. C), bóle brzucha i bóle głowy, wymioty - zwłaszcza u dzieci lub starszych osób, nagłe bóle krzyża, kręgosłupa, stawów, kończyn, a także zaburzenia psychiczne.

Izby przyjęć w szpitalach i szpitalne oddziały ratunkowe przez całą dobę udzielają pomocy w nagłych stanach pacjentom wymagającym natychmiastowej interwencji medycznej, takiej m.in. jak opatrzenie ran, oparzeń i drobnych urazów, unieruchomienie kręgosłupa i złamania kończyny, nastawienie zwichniętego stawu, usunięcie ciała obcego, zapewnienie i utrzymanie drożności dróg oddechowych, wstępne leczenie ostrych zatruć.

Świadczenia obejmują zabezpieczenie medyczne pacjentów i zapewnienie im ewentualnego transportu w celu zachowania ciągłości leczenia.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!