Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złoci humaniści w I LO

Rajmund Wełnic
Laureaci konkursów ze swoją opiekunką
Laureaci konkursów ze swoją opiekunką Rajmund Wełnic
Czwórka uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Elżbiety w Szczecinku błysnęła wiedzą na olimpiadach humanistycznych.

- Ich sukcesy zadają kłam twierdzeniu, że nauki humanistyczne są w kryzysie, że młodzież nie interesuje się polityką, nie czyta o przeszłości – mówi Elżbieta Woźniak, nauczycielka historii i opiekunka olimpijczyków z I LO w Szczecinku.
Ten rok był rzeczywiście bardzo udany, bo licealiści wracali z konkursów i olimpiad z tarczą. Aż czwórka dotarła do etapu krajowego, a jeszcze nie wszystkie olimpiady się zakończyły. Tytuł laureatki w finale krajowym Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej wywalczyła Ani Minasyan, uczennica I LO, z pochodzenia Ormianka, której z powodu bariery językowej nie było łatwo. – Do Polski przyjechałam 8 lat temu nie znając zupełnie języka – mówi dziś bez najmniejszego akcentu. - Polski opanowałam głównie w szkole i przez kontakty z rówieśnikami. Wyniki są zdumiewające, zwłaszcza w naukach humanistycznych, w których przecież język danego kraju trzeba znać doskonale, a Ani polityką interesowała się od zawsze. Dość powiedzieć, że na olimpiadzie pokonała ponad 50 rywali i zajęła ostatecznie 16. miejsce w Polsce! – Indeks na wybraną politologię mam już w kieszeni – mówi.
Podobnie, jak Kevin Pasternak, tegoroczny maturzysta z dużego ogólniaka, który chce studiować bezpieczeństwo narodowe. On z kolei urodził się w Niemczech i do 4. roku życia mieszkał za naszą zachodnią granicą. Na etapie centralnym Olimpiady Wiedzy o III Rzeczpospolitej wywalczył tytuł finalisty. – Sporo informacji na ten temat można czerpać z wiedzy potocznej w telewizji, gazetach i internecie, ale oczywiście trzeba też mocno się przygotować, aby chociażby rozszyfrować skróty partii, których już dziś nie ma na scenie politycznej – mówi Kevin.
Z kolei Igorowi Celejowi start w Konkursie Wiedzy o Azji Wschodniej, Syberii i Kaukazie (w tym roku poświęcony Wojnie Ojczyźnianej) udało się połączyć z zainteresowaniem militariami i… modelarstwem. – W finale przygotowałem prezentację o pancernej bitwie na Łuku Kurskim zastanawiając się, czy Niemcy mogli ją wygrać – Igor mówi, że multimedialny pokaz wzbogacił wystawą własnoręcznie wykonanych modeli czołgów.
Nieco bliższej historii poświęcony był konkurs o krwawych wydarzeniach Grudnia 1970 w Szczecinie zorganizowany przez Instytut Pamięci Narodowej, w którym z powodzeniem wystartował Karol Merk, także tegoroczny maturzysta z I LO. Zajął w nim 2. miejsce. – Interesuję się historią najnowszą, rok temu brałem udział w olimpiadzie Solidarności, teraz w konkursie o rzezi, jaką władze urządzili szczecinianom, a która jest w cieniu podobnych, ale mniej krwawych wydarzeń w Gdańsku – mówi Karol i dodaje, że zamiłowanie do historii zostanie z nim już na zawsze, ale karierę zawodową chciałby związać z aktorstwem.
Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!