Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w programach NFZ dla kobiet. Profilaktyka onkologiczna

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Narodowy Fundusz Zdrowia rozszerzył dostępność do programów profilaktycznych skierowanych do kobiet.
Narodowy Fundusz Zdrowia rozszerzył dostępność do programów profilaktycznych skierowanych do kobiet. archiwum gs24.pl/zdjęcie ilustracyjne
Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadził zmiany w adresowanych do kobiet programach profilaktycznych: wczesnego wykrywania raka piersi i w profilaktyce raka szyjki macicy. Obecnie profilaktyczną mammografię panie mogą już wykonywać od 45 r.ż. - do 74 r.ż. Z kolei na cytologię mogą się wybrać kobiety, które nie ukończyły 64 lat.

Narodowy Fundusz Zdrowia rozszerzył dostępność do programów profilaktycznych skierowanych do kobiet - chodzi o wczesne wykrywanie raka piersi i raka szyjki macicy.

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Rocznie w Polsce dowiaduje się o nim około 20 tysięcy pacjentek. Niestety, nowotwór ten nadal wykrywany jest zbyt późno. Tylko w 20 proc. przypadków chorobę rozpoznaje się we wczesnym stadium zaawansowania, kiedy szanse na jej wyleczenie są bardzo duże. Wynika to stąd, że kobiety albo wcale się nie badają, albo robią to nieregularnie.

- W zapobieganiu raka piersi ważne jest także samobadanie - podkreśla Małgorzata Koszur, rzeczniczka prasowa Zachodniopomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. - Powinno się je wykonywać co miesiąc.

Od początku listopada profilaktyczną mammografię na NFZ mogą robić panie w wieku 45 - 74 lat (do tej pory 50-69). Badanie jest bezpłatne, można się na nie wybrać bez skierowania. Panie mogą je wykonywać w ramach programu co dwa lata - w miastach, w pracowniach stacjonarnych, w mniejszych miejscowościach - w mammobusie. Szacuje się, że co miesiąc w Zachodniopomorskiem jest około 80-90 postojów mammobusów.

Z kolei rak szyjki macicy jest wykrywany u około 3 tysięcy kobiet rocznie. Stanowi ponad 10 proc. nowotworów u pań. Podobnie jak w przypadku raka piersi i w tym wypadku zmiany nowotworowe wykryte na wczesnym etapie dają szansę na wyleczenie - nowotwór szyjki macicy wyleczalny jest wtedy w 99 proc. przypadków. To dlatego lekarze zalecają możliwie jak najczęstsze wykonywanie badań profilaktycznych.

Jak podkreśla Małgorzata Koszur, w programie profilaktyki raka szyjki macicy także zaszły zmiany. Do tej pory z badań korzystały panie w wieku między 25 a 59 rokiem życia. Obecnie program obejmuje kobiety od 25 do 64 lat.

Na profilaktyczną cytologię również nie trzeba skierowania. Badanie jest bezpłatne, finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia. Można je wykonać w każdym gabinecie ginekologiczno-położniczym mającym umowę z NFZ. W naszym województwie jest ich ponad 120.
Profilaktyczną cytologię w ramach programu można wykonać co 3 lata. Kobiety obciążone dodatkowym czynnikiem ryzyka mogą to robić co roku.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmiany w programach NFZ dla kobiet. Profilaktyka onkologiczna - Głos Szczeciński