Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

750 lat Koszalina. Festyn na Rynku Staromiejskim [zdjęcia, wideo]

(JCK)
Na Rynku Staromiejskim odbyło się widowisko przygotowane przez aktorów Bałtyckiego Teatru Dramatycznego, przedstawiające nadanie aktu lokacji miasta
Na Rynku Staromiejskim odbyło się widowisko przygotowane przez aktorów Bałtyckiego Teatru Dramatycznego, przedstawiające nadanie aktu lokacji miasta Dawid Jaśkiewicz
Inscenizacją nadania praw miejskich Koszalinowi, w wykonaniu aktorów Bałtyckiego Teatru Dramatycznego, w sobotnie przedpołudnie rozpoczął się festyn na Rynku Staromiejskim.

Przed biskupem kamieńskim Hermanem von Gleichenem na plac przed ratuszem wjechali rycerze na koniach. Organizację miasta, lokowanego nad Dzierżęcinką, biskup powierzył kolonistom niemieckim Markwardowi i Hartmanowi. Obaj zostali wójtami miejskimi, a Koszalin otrzymał w uposażeniu 100 łanów ziemi, 10 łanów lasu, pozwolenie na budowę młyna i połowy ryb w granicach dominium biskupiego oraz... to był piękny gest - zwolnienie od podatku na 6 lat. Czas tej wolności już dawno, niestety, upłynął...

Kopię aktu lokacyjnego Markward i Hartman przekazali Przemysławowi Krzyżanowskiemu, zastępcy prezydenta Koszalina, który przyjął ją, klękając. – Oby Koszalin pięknie się rozwijał, a ludziom żyło się tu szczęśliwie – powiedział włodarz miasta. – 750 lat to piękna historia miasta, którą chcemy pięknie uczcić – dodał i złożył mieszkańcom życzenia z okazji jubileuszu ich miasta.

I zaczęło się świętowanie. W sobotę do godz. 17 przed ratuszem potrwa jarmark i festyn. Ulica została przemianowana na Pozarządową – w namiotach swą działalność przedstawiają liczne organizacje pozarządowe – kulturalne, turystyczne, społeczne, sportowe, działające w zakresie ochrony zdrowia. Są też stanowiska organizacji politycznych. Chętni mogą zmierzyć poziom cukru we krwi, zbadać ciśnienie, zapisać się do Biegu Wenedów, dowiedzieć się, jak zostać futbolistą, poznać trasy rowerowe, porozmawiać z płetwonurkami.

Można też zrobić zakupy – są stoiska ze smakołykami, nalewkami, rękodziełem artystycznym. Uwagę przykuwa m.in. stoisko koszalinianki Anny Stefanowskiej, która wykonuje z modeliny niezwykłą biżuterię – ciastka, czekoladki, żelki, delicje, maleńkie muffinki, lizaki. Pięknie prezentuje się też stanowisko pracowni artystycznej Czwarte Niebo. Nie zabrakło też najpopularniejszego w Koszalinie kaletnika. Do popołudnia przed ratuszem odbywać się będą pokazy i występy artystyczne.

Równolegle z rozpoczęciem festynu działać zaczęło miasteczko rycerzy (przy murach przy ul. Młyńskiej, naprzeciwko Muzeum). Można tam przymierzyć zbroję, strzelać z łuku, kupić ręcznie robione mydło.

O godz. 17.30 zabawa przeniesie się na tereny podożynkowe. Zaplanowano wspólną fotografię koszalinian, a na scenie wystąpią m.in. Mr. Zoob, Yaro i Kasia Klich, Kasia Cerekwicka i Ray Wilson. O godz. 22.50 rozpocznie się pokaz laserowy.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!