Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urodziny Koszalina w poniedziałek

(JCK)
Uwe Rodig z Archiwum Krajowego w Greifswaldzie prezentuje akt lokacyjny dla Koszalina. W poniedziałek dokument pokaże Muzeum
Uwe Rodig z Archiwum Krajowego w Greifswaldzie prezentuje akt lokacyjny dla Koszalina. W poniedziałek dokument pokaże Muzeum Piotr Polechoński
Poniedziałek, 23 maja, to ostatni dzień świętowania jubileuszu 750-lecia Koszalina.

Oto program obchodów ostatniego dnia jubileuszu.

O godz. 9 w katedrze rozpocznie się 1,5-godzinne nabożeństwo ekumeniczne w intencji mieszkańców.

O godz. 11 warto być już w Muzeum (ul. Młyńska), gdzie otwarta zostanie wystawa „Cossalin ad fontes. Historyczny Koszalin w najstarszych przekazach źródłowych”. Muzeum, przez ponad 100 lat swojej działalności prezentowało (i do dziś prezentuje) mieszkańcom zabytki archeologiczne z Pomorza, etnograficzne, historyczne oraz zabytki sztuki. Z okazji majowego jubileuszu wraz z Archiwum Państwowym w Koszalinie zorganizowało wspólną ekspozycję, na której będą prezentowane źródła dotyczące miasta. Będą to m.in. akty pisane, wypożyczone z archiwum w Greifswaldzie z samym aktem lokacji z 23 maja 1266 roku. Oprócz niego pokazanych zostanie kilkanaście innych dokumentów, dzięki którym w średniowieczu miasto otrzymało swój charakter. Kształtowały one jego przestrzeń, regulowały kwestie prawne, nadawały kolejne przywileje gospodarcze. W klimat czasów, w których rodził się Koszalin, wprowadzą także eksponaty zdobyte w trakcie prac archeologicznych. Już od 15 lat na obszarze Starego Miasta organizowane są przy okazji każdej inwestycji wykopaliska. Ich efektem jest odsłonięcie fragmentów dawnej zabudowy oraz zebranie wielu tysięcy fragmentów przedmiotów używanych przez koszalinian na przestrzeni wieków. Wystawa będzie czynna do 11 lipca.

O godz. 14 w Filharmonii Koszalińskiej rozpocznie się uroczysta sesja Rady Miejskiej. - Przygotowany jest projekt uchwały - apelu do przyszłych pokoleń, który to trafi do kapsuły czasu. Pięć osób zostanie wyróżnionych tytułem Ambasadora Koszalina - zapowiada Krystyna Kościńska, przewodnicząca Rady Miejskiej. Sesję uświetni akcent muzyczny - premierowe wykonanie „Kantaty na 750-lecie” autorstwa Ryszarda Ulickiego i Macieja osady Sobczyńskiego. Wykona ją 80-osobowy chór - łączone siły chórów Kantata, Canta i Politechniki Koszalińskiej.

Na godz. 15.30 w Parku Książąt Pomorskich zaplanowano odsłonięcie Drogowskazu Miast Partnerskich. Wystąpi Zespół Tańca Ludowego „Bałtyk”.

O godz. 16.30 wszyscy mieszkańcy mają zaproszenie na Rynek Staromiejski. Czym byłyby urodziny bez tortu? Pysznych słodkości nie zabraknie! Prezydent Piotr Jedliński będzie częstował czterema tortami, przygotowanymi przez koszalińskie cukiernie. Kiedy tort zniknie, chętni będą mogli otrzymać coś trwałego - piękną pamiątką jubileuszu będzie z pewnością moneta z pieczęcią 750-lecia - monety będą wybijane przed ratuszem. A w ratuszu (I piętro) otwarta zostanie wystawa „Nasi rówieśnicy, nasze miasta i regiony”. Złożą się na nią prace dzieci i młodzieży między innymi z miast partnerskich.

O godz. 17 koszalinianie będą mieli ostatnią okazję, by zobaczyć widowisko „Nadanie aktu lokacyjnego” (Rynek Staromiejski).

Jubileusz 750-lecia Koszalina zakończy zakopanie „kapsuły czasu”, do której od kilku tygodni przedstawiciele różnych instytucji wkładali pamiątkowe przedmioty (godz. 17, Rynek Staromiejski).

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!