Afera meliorantów. W Szczecinie rusza proces z senatorem Stanisławem Gawłowskim na ławie oskarżonych

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
archiwum
Udostępnij:
Na ławie oskarżonych zasiądzie ponad dwadzieścia osób, wśród nich koszaliński senator Stanisław Gawłowski. - We wtorek prokurator idzie do sądu odczytać akt oskarżenia. Nie złożyliśmy wniosku o wyłącznie sędziego - powiedziała „Głosowi” szefowa prokuratury, która oskarża w aferze melioracyjnej.

Proces rusza we wtorek o godz. 9 w sali nr 90 Sądu Okręgowego w Szczecinie. Ze względu na wielkość sali obowiązuje sytem wejściówek. Odczytanie aktu oskarżenia może potrwać nawet kilka godzin (prokurator nie musi odczytywać go w całości). Zarzuty dotyczą przyjmowania łapówek, ustawiania przetargów na prace melioracyjne, przekroczenia uprawnień, prania brudnych pieniędzy, ujawnienia tajemnic, a nawet i pracy doktorskiej.

W weekend w ogólnopolskich mediach pojawiła się informacja, że Prokuratura Krajowa rozważa wniosek o wyłączenie sędziego Grzegorza Kasickiego, który ma poprowadzić głośny proces. Pretekstem ma być wystąpienie sędziego na manifestacji w obronie sądów kilka tygodni temu w Szczecinie. Zmiana sędziego byłaby katastrofą dla sprawnego przeprowadzenia procesu i opóźniłaby go o co najmniej kilka miesięcy.

Afera melioracyjna. Pierwsze decyzje sądu. Kiedy rozpocznie ...

Na ławie oskarżonych zasiada ponad dwadzieścia osób. Sędziemu Kasickiemu w porozumieniu z prokuratorami i adwokatami udało się wyznaczyć terminy kilkudziesięciu kolejnych rozpraw, co nie jest proste przy tak dużych procesach.

Zapytaliśmy u źródła, czy wniosek o wyłączenie sędziego jest szykowany.

400 tomów akt trafiło właśnie do sądu w sprawie afery melior...

- Nie mamy takich zamiarów. Taki wniosek nie został złożony. We wtorek prokurator idzie do sądu odczytać akt oskarżenia - mówi „Głosowi” prokurator Małgorzata Zapolnik, naczelnik Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Szczecinie.

Sprawa zrobiła się medialna, gdy zarzuty usłyszał Stanisław Gawłowski, były poseł i szef zachodniopomorskiej Platformy Obywatelskiej, obecnie senator (niezrzeszony). Według prokuratury w czasach, gdy był wiceministrem ochrony środowiska, dał się skorumpować pieniędzmi i apartamentem w Chorwacji. W zamian miał pomagać podległym urzędnikom w zdobywaniu atrakcyjnych posad oraz ułatwiać wygrywanie kontraktów na prace melioracyjne.

Poseł Gawłowski z zarzutami korupcji i prania brudnych pieniędzy

Razem ze Stanisławem Gawłowskim na ławie oskarżonych zasiądzie jego żona oraz dalsza rodzina (zarzuty prania pieniędzy w związku z ukryciem pochodzenia apartamentu), a także urzędnicy melioracji, przedsiębiorcy, były starosta koszaliński. Część oskarżonych nie przyznała się do winy (m.in. Gawłowski). Inni poszli na współpracę z prokuraturą.

Stanisław Gawłowski ma zeznawać jako drugi świadek na jednej z kolejnych rozpraw.

Poseł nie przyznaje się do winy. Zarówno do tych jak i do poprzednich zarzutów.

Poseł Gawłowski już w prokuraturze w Szczecinie

Stanisław Gawłowski nie wróci jednak do aresztu [ZDJĘCIA]

Zobacz także: Noworoczne spotkanie prezydenta Koszalina

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 19

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Należy przypomnieć czego dotyczy AFERA MELIORACYJNA.

Trole z Dworcowej mocno się uaktywniły i starają się zakłamać sytuację, sprowadzając proces do ataku politycznego.

Śledztwo w sprawie nadużyć w Zachodniopomorskim Zarządzie i Melioracji Wodnych w Szczecinie (instytucja podległa marszałkowi WZP Olgierdowi Geblewiczowi.) podjęła AGENCJA BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO ( ABW ) w 2013 roku. Tu należy podkreślić, że ABW nie jest od ścigania drobnych złodziejaszków, w zasadzie ścigają najcięższe przestępstwa przeciwko Państwu. Jednakże tu w związku ze skalą nadużyć, zaangażowaniem prominentnych działacz PO, nieudolnością prokuratury i policji, śledztwo wszczęła ABW.

Pierwsze aresztowanie miało miejsce w czerwcu 2014. Zostali aresztowani dyrektor ZZMiUW Tomasz P. i jego zastępca Andrzej K. W kila dni po aresztowaniu Tomasza P. i Andrzeja K. zatrzymano siedmiu przedsiębiorców zaangażowanych w wykonawstwo robót na zlecenie ZZMiUW. Nota bene tylko tylko trzech jest oskarżonych w procesie głównym. Pozostali prawdopodobne przyznali się do winy i poddali karze.

Sprawa rozwijała się. Praktycznie co kilka tygodni następowały kolejne aresztowania, ogółem 63 osoby. Wśród kolejnych aresztowanych znaleźli się między innymi kolejni dwaj zastępcy dyrektora ZZMiUW Tomasza P. ( nie występują w procesie głównym, czyli przyznali się do winy i poddali karze). Reszta to płotki, kierownicy budów, inspektorzy nadzoru, geodeci, urzędnicy ZZMiUW niższego szczebla. Jest to osobisty dramat tych ludzi, nie wzięli kasy, nic nie ukradli, jedynie poświadczyli nieprawdę w dokumentach.

Teraz po skazaniu mają problem. Jako osoby skazane nie mogą pełnić większości funkcji zawodowych. Mają ograniczenia w zatrudnieniu w instytucjach publicznych itd. itd.

Ogółem sprawa dotyczy nadużyć przy realizacji inwestycji melioracyjnych w WZP w latach 2013 – 2015, na 600 milionów złotych.

Wśród oskarżonych znalazł się były starosta Koszaliński Roman Sz. Który pośredniczył w przekazaniu łapówki w wysokości miliona złotych przez przedsiębiorcę z Kołobrzegu, przyjaciela Pana senatora Stanisława Gawłowskiego dyrektorowi ZZMiUW Tomaszowi P.

G
Gość
21 stycznia, 11:09, Janina:

To jest kolejna prowokacja PIS, nie mogą się pogodzić z przegraną w senacie, panie Stanisławie proszę się trzymać!! Ludzie nie pozwólcie na to !! Brońmy sądów ostatniej kolebki polskiej demokracji!!

zażyj coś na uspokojenie bo ci żyłka pęknie

G
Gość
21 stycznia, 11:09, Janina:

To jest kolejna prowokacja PIS, nie mogą się pogodzić z przegraną w senacie, panie Stanisławie proszę się trzymać!! Ludzie nie pozwólcie na to !! Brońmy sądów ostatniej kolebki polskiej demokracji!!

O proszę mamy POpaprańca od wolnych sądów.

Jak mawiał klasyk Neuman "będziemy cię bronić jak niepodległości"

G
Gość
21 stycznia, 10:38, leming:

Kim trzeba być żeby głosować na takiego człowieka do senatu?

A dlaczego nie głosować ?

J
Janina

To jest kolejna prowokacja PIS, nie mogą się pogodzić z przegraną w senacie, panie Stanisławie proszę się trzymać!! Ludzie nie pozwólcie na to !! Brońmy sądów ostatniej kolebki polskiej demokracji!!

l
leming

Kim trzeba być żeby głosować na takiego człowieka do senatu?

G
Gość
21 stycznia, 9:51, Gość:

Sędziego wyłączyli ze sprawy, bo ostatnio protestował z Gawłowskim o tzw. wolne sądy.

21 stycznia, 10:04, Gość:

nikogo nie wyłączyli. :)

Czyli będzie sprawiedliwie :)

G
Gość
21 stycznia, 9:51, Gość:

Sędziego wyłączyli ze sprawy, bo ostatnio protestował z Gawłowskim o tzw. wolne sądy.

nikogo nie wyłączyli. :)

G
Gość

Sędziego wyłączyli ze sprawy, bo ostatnio protestował z Gawłowskim o tzw. wolne sądy.

G
Gość

no to doczekaliśmy się senatorów w Polsce

G
Gość
21 stycznia, 07:59, doktryna Neumanna:

w PO im więcej POdejrzeń, oskarżeń i procesów tym lepiej dla funkcjonariusza, wyższa ranga w przestępczym półświatku

21 stycznia, 08:25, doktryna kaczystów:

Nooo, PiSdzielcy są czyści jak łza. A teraz upolityczniona prokuratura, prowadzona przez zero zrobi wszystko, żeby osłabić demokratycznie wybrany senat. pamiętaj, że to senat jest wyznacznikiem, jakie są poglądy społeczeństwa. W sejmie większość ma PiS, który tak naprawdę zebrał mniej głosów niż przeciwnicy.

21 stycznia, 8:35, buaha:

POchwiarz jak zwykle kłamie POputinowsku, śledztwo przeciwko skorumPOwanemu łaPOwnikowi toczy się od 2014 roku zanim ten został senatorem, uPOlityczninony sąd jednak już dał dowody ochrony

21 stycznia, 8:54, Gość:

Dlaczego wyróżniasz literki "po"? Czyżbyś miał kompleksy totalnie nawiedzony PiSiorku?

co ci się nie podoba, podkreśla ważności autorytet PO, czy to źle

P
Pio

Panie G. a na chorobowe pan nie idziesz?

G
Gość

Jedynie to szkoda pieniędzy na ten serial. Scenariusz jest wzięty z innych podobnych filmów gdzie zwykły Kowalski dostanie kajdanki a odyńce będą pić szampana ?

G
Gość

Panie S. , a może jakaś laudacja by się przydała od przyjaciela, tego skazanego za podżeganie???

P
Pisior

Jestem totalnie POpaprany przez Partie Oszustów

Przejdź na stronę główną Głos Koszaliński
Dodaj ogłoszenie