Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Badania spirometryczne w Kołobrzegu. Nie ignoruj kaszlu i zadyszki

Inga Domurat
Badaniu spirometrycznemu na stoisku kampanii Płuca Polski poddanych zostało prawie 200 osób
Badaniu spirometrycznemu na stoisku kampanii Płuca Polski poddanych zostało prawie 200 osób Kampania Płuca Polski
W miniony weekend mieszkańcy Kołobrzegu i turyści mogli bezpłatnie poddać się badaniu spirometrycznemu. Dzięki tej kampanii prawie 200 osób sprawdziło kondycję swoich płuc.

To w ramach kampanii Płuca Polski, na specjalnie przygotowanym stoisku w kołobrzeskim porcie, w miniony weekend każdy zainteresowany mógł skorzystać z POChP Skanera, za pomocą którego określa się ryzyko zachorowania na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Jeżeli skaner wykazał, że ankietowany jest w grupie ryzyka, hostessy kierowały go do stoiska kampanii, aby sprawdził za pomocą spirometru, w jakim stanie są jego płuca. W efekcie z ok. 300 osób prawie 200 sprawdziło bezpłatnie kondycję swoich płuc. Badania spirometryczne wykonywały wykfalifikowane pielęgniarki. Zainteresowani mogli również zapalić latarnię siłą swoich płuc, biorąc tym samym udział w wyjątkowej akcji „Zaświeć światełko dla chorych na POChP”.

- Wyniki w Kołobrzegu były bardzo różne. Głównym czynnikiem zachorowania na POChP jest palenie papierosów, zarówno czynne, jak i bierne, a niestety bardzo duży odsetek ludzi, którzy poddali się badaniu, to palacze - mówi Anna Zmyj, pielęgniarka spirometryczna. - U tych pacjentów wyniki były dużo gorsze, niż u osób niepalących. Przykładem niech będzie pacjent, który ukończył 60 lat, a wiek jego płuc należało określić na 97 lat.

POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc) dotyka głównie osoby w średnim i starszym wieku. Mając to na uwadze, akcję z możliwością bezpłatnych badań zorganizowano właśnie w Kołobrzegu, mieście uzdrowiskowym, w którym na co dzień przebywa wielu seniorów z całej polski. Lokalizacja okazała się strzałem w dziesiątkę, bo chętnych do badań nie brakowało. - Objawy, które bezwzględnie powinny zaniepokoić i skłonić do pójścia do lekarza to m.in.: kaszel, zadyszka,odksztuszanie wydzieliny, szybkie odczuwanie zmęczenia czy trudności w poruszaniu się - dodaje Anna Zmyj. - Objawy te mogą wywoływać skojarzenia z astmą czy z rozedmą płuc, jednak mogą oznaczać też bardzo poważną chorobę, jaką jest POChP, która jest przewlekła, utajona i narasta z każdym dniem. Nie zauważamy jej dzisiaj, a ona ukradkiem zabiera nasze płuca.

Dużym problemem jest brak świadomości społeczeństwa na temat POChP. Zaledwie 25% pacjentów wie, na co choruje i jak może radzić sobie z tą chorobą.

Organizatorzy pozytywnie podsumowują akcję w Kołobrzegu, ponieważ frekwencja oraz zainteresowanie kampanią sprawia, że świadomość o przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc rośnie.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Zobacz także: Janusz Gromek o zaletach wypoczynku w Kołobrzegu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo