Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bój o generator w Kronspanie

(r)
Małgorzata Sobczyk z Terry i Teodor Werbowski na konferencji prasowej.
Małgorzata Sobczyk z Terry i Teodor Werbowski na konferencji prasowej. Rajmund Wełnic
Ponad 2300 podpisów pod protestem przeciwko budowie generatora gorącego powietrza przez szczecinecki Kronospan zebrali działacze Terry.

O efektach kilkudniowej akcji zbierania podpisów poinformowano na poniedziałkowej konferencji prasowej. Pod protestem, który teraz zostanie dostarczony do ratusza, podpisało się dokładnie 2374 osoby. To znacznie mniej niż ponad 3 lata temu, gdy mieszkańcy Szczecinka spontanicznie w liczbie około 8 tysięcy poparli protest przeciwko budowie elektrociepłowni na biomasę. - Podpisy będziemy jednak zbierać nadal - mówiła Małgorzata Sobczyk z zarządu Terry. Powtórzono także zastrzeżenia do instalacji, którą chce budować fabryka płyt drewnopochodnych. Przypomnijmy, że Kronospan chce postawić generator gorącego powietrza z elektrofiltrem o mocy 45 megawatów, który będzie opalanym biomasą. Ciepło z niego będzie używane na linii produkcji płyt MDF. Terra uważa jednak, że część paliwa w generatorze stanowić będą pyły ze szlifowania płyt zawierające kleje, a to biomasa nie jest. Teodor Werbowski, emerytowany inspektor ochrony środowiska i jeden z ekspertów Terry, twierdzi też, że w technologii spalania rusztowego nieopalone drobiny będą oblepiać m.in. elektrofiltr i komin mogąc powodować pożar.

Przedstawiciele Kronospanu zapewniają, że powstanie nowoczesny, proekologiczny generator gorącego powietrza wraz z wymiennikiem i elektrofiltrem. - Generator będzie zasilany czystą biomasą, stanowiącą uboczny produkt mechanicznego procesu sortowania i korowania drewna - mówi Beata Rafało z Kronspanu. - Produkt ten nie spełnia definicji odpadu. Jako paliwo w nowym generatorze nie będą wykorzystywane odpady w postaci kawałków płyt produkowanych w zakładzie Wyemitujemy 41 ton pyłu mniej do powietrza, zmniejszymy wtórne pylenie i emisję dwutlenku azotu i tlenku węgla, czy ruch ciężarówek.
Tymczasem w środę w szczecineckim ratuszu zaplanowano podpisanie porozumienia między Kronspanem a władzami miasta. - Porozumienie jest kontynuacją działań, jakie miasto Szczecinek oraz austriacki holding Krono, podjęły w 2010 roku ramach programu zmniejszenia uciążliwości wynikających z funkcjonowania fabryki płyt wiórowych - informuje rzecznik prasowy magistratu Tomasz Czuk. Dodajmy, że montaż nowej instalacji ma być jednym z elementów zmniejszania uciążliwości.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!