Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bój o zamkowe drzewa w Szczecinku

Rajmund Wełnic, [email protected]
Do wycinki przeznaczono głównie drzewa rosnące nad samym brzegiem.
Do wycinki przeznaczono głównie drzewa rosnące nad samym brzegiem. Fot. Rajmund Wełnic
Ze szczecineckiego parku koło zamku mają zostać wycięte 24 drzewa. Ratusz przekonuje, że są stare, schorowane i niebezpieczne dla przechodniów. Opozycja w samorządzie i ekolodzy z Terry protestują.

Chodzi o drzewa rosnące nad samym brzegiem jeziora Trzesiecko na cyplu z Zamkiem Książąt Pomorskich. Ponumerowane jaskrawą farbą, czekają na wycinkę. Jeszcze 20 lat temu stały tu domki kempingowe, działała plaża z pomostem. Dziś - mimo że to środek parku i miasta - miejsce jest mocno zapuszczone i odwiedzane głównie przez amatorów tanich win.

- Projekt zagospodarowania terenu przy zamku przeznacza 24 drzewa do usunięcia - mówi Konrad Czaczyk, rzecznik prasowy ratusza.

Wykonawca trwającego właśnie remontu parku złożył odpowiedni wniosek i uzyskał zgodę konserwatora zabytków.

- Jeżeli usunięcie jest związane z odnową i pielęgnacją drzew rosnących na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków, a godzi się na to konserwator zabytków, to nie pobiera się opłat za wycinkę - mówi Konrad Czaczyk i zapewnia, że drzewa przeznaczone do wycinki mają systemy korzeniowe na wierzchu, ubytki wgłębne na pniach, jesion toczy rakowatość pnia, a wierzby zaatakowały owocniki grzybów.

- Można też usuwać drzewa zagrażające bezpieczeństwu, na przykład obumarłe.
Konrad Czaczyk dodaje, że pracownicy magistratu dokonali wizji lokalnej i wykonali stosowną dokumentację fotograficzną.

Pomysł nie podoba się jednak Stowarzyszeniu Terra i radnym z opozycyjnej Wspólnoty Samorządowej.

- Informację o planowanym wycięciu drzew nad jeziorem Trzesiecko przyjęliśmy z niepokojem - pisze Andrzej Modrzejewski, radny powiatowy i szef WS, a także były dyrektor Lasów Państwowych w Szczecinku. - Ostatnia wichura poczyniła ogromne spustoszenia wśród starych drzew i te nieliczne pozostałe powinny ocaleć, bo chronią mieszkań-ców przed nadmiernym zapyleniem.

Radny przypomina także, że trwa okres lęgowy ptaków, a wtedy nie można prowadzić wycinki. Wspólnota wzywa do rezygnacji z planów wycinki i grozi podjęciem kroków prawnych, jeżeli miałoby do niej dojść.

- Poproszono o pomoc strażaków i przy pomocy podnośnika sprawdzano, czy na drzewach są ptasie gniazda, znaleziono jedno - odpiera zarzut Konrad Czaczyk. - Miasto poprosiło także o opinię w sprawie wycinki leśników, jak również wystąpiło z oficjalnymi pismami do Ligi Ochrony Przyrody oraz stowarzyszeń ekologicznych: "Niezdobna" i "Pro-Eko" o zajęcie stanowiska w tej kwestii. Ostateczna decyzja zostanie przez miasto podjęta po otrzymaniu odpowiedzi od tych organizacji. Do tego czasu wycinka nie będzie prowadzona.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!