Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ratusz decyzji nie zmienił. Przy budowie Euroboiska drzewa zostaną wycięte. Otwarto oferty na budowę

Piotr Polechoński
Piotr Polechoński
Nowe Euroboisko ma być gotowe na przełomie lat 2024/25.
Nowe Euroboisko ma być gotowe na przełomie lat 2024/25. Dawid Jaśkiewicz/Radosław Brzostek
Osiemnaście drzew, które mają zostać wycięte w trakcie budowy Euroboiska, pójdą jednak pod topór. Jakiś czas temu miłośnicy przyrody zaapelowali do prezydenta Koszalina o znalezienie sposobu na ich uratowanie. Teraz ratusz odpowiedział. - Niestety, nie ma możliwości, aby przy realizacji tego projektu zachować drzewa w tym miejscu – usłyszeliśmy.

Chodzi o drzewa rosnące na terenie sportowego kompleksu ZOS Gwardia. Wkrótce ma rozpocząć się tutaj budowa drugiego w mieście, profesjonalnego Euroboiska. To zaś oznacza, że - według projektu - drzew te zostaną wycięte. Na taki scenariusz nie chcą się zgodzić koszalińscy miłośnicy przyrody. Ci jakiś czas temu przygotowali i wysłali do Piotra Jedlińskiego, prezydenta Koszalina, list otwarty w którym zaapelowali do miasta o zmianę projektu budowy, aby wycinka nie była już konieczna.

- Wycięcie tylu drzew spowoduje zachwianie istniejącej biocenozy, w tym nieobliczalne skutki w gospodarce wodnej boisk, a także uniemożliwi ptactwu wyprowadzenie lęgów - brzmi fragment listu.

I dalej: - Koszalin usytuowany jest na podmokłych gruntach, dlatego każde drzewo ma nieocenioną wartość. Liga Ochrony Przyrody, partia Zieloni, Związek Lokatorów i Spółdzielców oraz Nieformalna Grupa Ochrony Przyrody zwracają się do Pana o zmianę projektu budowy Euroboiska w imię wyższych wartości, jakie m.in. stanowi miejska przyroda.

W naszej poprzedniej publikacji ratusz obiecał, że sprawa zostanie jeszcze raz zbadana i przeanalizowana. Ostatecznie zdania nie zmienił.

- Niestety nie ma możliwości, aby przy realizacji tego projektu zachować drzewa w tym miejscu. Nie jest to możliwe – mówi Robert Grabowski, rzecznik prasowy prezydenta Koszalina.

- Wycinką objęto tylko te drzewa, które kolidują z planowaną inwestycją. Z uwagi na wymogi licencyjne dla rozgrywek na poziomie III i IV ligi projektowane „Euroboisko” ma większe wymiary od istniejącego dawnego boiska żużlowego, w miejscu którego powstać ma nowy sportowy kompleks - wyjaśnia rzecznik.

Przypomina też, że projekt budowy Euroboiska oprócz tego, że zakłada wycinkę drzew to przewiduje też 34 nasadzenia dokonane w pobliżu nowego obiektu.

Budowa Euroboiska to jedna z najważniejszych inwestycji, która rozpocząć się ma w najbliższych tygodniach. Projekt boiska i cała dokumentacja z pozwoleniem na budowę były gotowe od dawna, znana była też jego lokalizacja: dawne, żużlowe boisko w ZOS Gwardia - tuż przy płycie stadionu głównego. W tym miejscu powstać ma całoroczne boisko, które będzie oświetlone i sąsiadować ma z nowym parkingiem.

Wybudowane zostaną też nowoczesna trybuna dla 400 osób oraz nowe szatnie dla zawodników i sędziów. Wszystko ma kosztować 8 mln 743 tys. 601,37 zł. Do niedawna główną i najważniejszą przeszkodą na drodze do budowy nowego boiska był brak pieniędzy. Zmieniło się to latem ubiegłego roku, gdy miasto dostało rządową dotację w ramach Polskiego Ładu w wysokości 98 procent wartości inwestycji.

W ostatnich dniach otworzono oferty przetargowe na realizację całego projektu. Chęć budowy zgłosiły trzy firmy. Są to: Solid – Stet ze Szczecina (cena 12 280 36, 53 zł), Elsik z Żukowa (cena 8 487 000.00 zł) i Panorama Obiekty Sportowe z Piaseczna (cena 10 343 007, 27 zł). Aktualnie trwa procedura wyłaniania wykonawcy.

Nowe Euroboisko ma być gotowe na przełomie lat 2024/25.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera