MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bonin: Rubinowy jubileusz szkoły

Irena Boguszewska [email protected]
Zdjęcie z 1994 do monografii szkoły należące do absolwentki Technikum Ogrodniczego Agnieszki Rybczyńskiej (Szantyr); siedzi w pierwszej ławce, obok niej Małgorzata Szafrańska (Hertig), za nimi: Dorota Szutko (Tolko), Natasza Goliszewska i Tomasz Jastrzębski. Wychowawcą była Bożena Konczak (Herbetko).
Zdjęcie z 1994 do monografii szkoły należące do absolwentki Technikum Ogrodniczego Agnieszki Rybczyńskiej (Szantyr); siedzi w pierwszej ławce, obok niej Małgorzata Szafrańska (Hertig), za nimi: Dorota Szutko (Tolko), Natasza Goliszewska i Tomasz Jastrzębski. Wychowawcą była Bożena Konczak (Herbetko). Z albumu Agnieszki Rybczyńskiej
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Boninie obchodzi czterdziestolecie istnienia.

Zespół Szkól Rolniczych powołany został 1 września 1971 roku. Miał kształcić kadry dla rolnictwa i pegeerów. W ciągu 40 lat szkołę ukończyło 5.695 osób. Najwięcej absolwentów, po 180 - 300 osób rocznie, opuszczało ją w latach: 1976-1979 i 1985-86. Wtedy też latach najwięcej młodzieży uczyło się na kierunkach rolniczych. - Naszych absolwentów los rozrzucił po Polsce i świecie - mówi Dorota Kinga Grabarek, dyrektor szkoły. - Wybrali różną drogę życiową i zawodową, często oderwaną od problemów rolnych. Kilka osób podjęło pracę w swojej szkole macierzystej, przekazując wiedzę i doświadczenie następnym pokoleniom. Do nas przychodzą dzieci absolwentów, a nawet ich wnukowie. Sami absolwenci często odwiedzają szkołę. Cieszą się, że istnieje, ma się dobrze i pięknieje.

Obecna nazwa Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego obowiązuje od 1 września 2009 roku. Ten, po dziesięcioletnim podporządkowaniu staroście koszalińskiemu, został ponownie włączony w struktury Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. To przyniosło wiele korzyści. Doposażone zostały pracownie przedmiotów zawodowych, szkolenia praktycznego i warsztaty szkolne. Dzięki pieniądzom z ministerstwa zakupiono samochód do prowadzenia kursów na prawo jazdy, a teraz powstaje druga pracownia gospodarstwa domowego.

- Spowoduje to powiększenie i unowocześnienie bazy szkolenia zawodowego w zawodzie kucharza małej gastronomii oraz technikum żywienia i gospodarstwa domowego - mówi dyrektor. - Zmieniła się sytuacja szkolenia praktycznego. Nadal duże znaczenie mają szkoły profilu żywieniowego, jednak zwiększa się ranga tych o profilu rolniczym: zasadniczej szkoły zawodowej mechanik - operator pojazdów i maszyn rolniczych oraz zaocznych: szkoły policealnej - technik rolnik i technikum mechanizacji rolnictwa. Bardzo pozytywnym zjawiskiem jest powrót po kilkuletniej przerwie do możliwości, w ramach praktycznej nauki zawodu, uzyskiwania w niektórych naszych klasach, całkowicie bezpłatnie, umiejętności kierowania pojazdami samochodowymi raz ciągnikiem rolniczym. Uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej mechanik - operator pojazdów i maszyn rolniczych mogą również uzyskać kwalifikacje operatora obsługi kombajnu zbożowego
1 września tego roku naukę tutaj rozpoczęło 230 osób, w tym 120 w klasach pierwszych. Zostało utworzonych ogółem 17 oddziałów. Kształcą się tu technicy architektury krajobrazu, turystyki wiejskiej, żywienia i gospodarstwa domowego oraz od tego roku także technicy weterynarii, a oprócz tego mechanicy, operatorzy pojazdów i maszyn rolniczych oraz kucharze małej gastronomii.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!